Trwa ładowanie...
d3tsgoe

Protest pielęgniarek na Śląsku

"Nie mamy powodu do świętowania, tylko do protestowania" - pod takim hasłem odbył się tegoroczny Międzynarodowym Dzień Pielęgniarek. Biały personel na całym Śląsku wyraził swoje niezadowolenie z warunków zatrudnienia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
(zdj. arch.)
(zdj. arch.) (OZZPIP)
d3tsgoe

- W związku z dramatyczną sytuacją zawodową środowiska pielęgniarek i położnych oraz brakiem reakcji władz państwowych na tę sytuację, pracownicy regionu śląskiego ogłosili 12 maja 2015 r. Dniem Protestu pod hasłem „Nie mamy powodu do świętowania, tylko do protestowania” – przekazała Wirtualnej Polsce Iwona Borchulska, rzecznik prasowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych regionu śląskiego.

Dlatego we wtorek pracownicy szpitali ubrali opaski protestacyjne oraz czarne koszulki, a w niektórych placówkach wprowadzono strajk ostrzegawczy.

- Były to akcje polegające na powstrzymaniu się od wykonywania pracy, informacyjne z oplakatowywaniem i oflagowaniem szpitali oraz rozdawaniem ulotek – mówi Borchulska. - W Gliwicach, Bytomiu i Tarnowskich Górach odbyły się protesty przed placówkami, ponieważ nie możemy pozwolić, by pielęgniarki i położne pracowały dłużej w tej formie, jak dotychczas. Ale w sytuacji, gdzie życie lub zdrowie pacjentów było zagrożone, nie odeszliśmy od łóżek – dodaje rzecznik prasowa OZZPiP.

d3tsgoe

Protesty odbyły się punktualnie we wszystkich miastach w regionie, z wyjątkiem Rudy Śląskiej i Lublińca, gdzie rozpoczną się po godz. 15.00. Wezmą w nich udział wszystkie placówki służby zdrowia w województwie.

Jak mówią pielęgniarki, Polska ma najniższy wskaźnik zatrudnienia pielęgniarek na tysiąc mieszkańców (5,2), podczas gdy Szwajcaria zatrudnia 16 pielęgniarek na tysiąc obywateli.

- Nasi sąsiedzi również mogą pochwalić się znacznie wyższym wskaźnikiem, niż Polska – np. Niemcy zatrudniają 11,3 pielęgniarek na tysiąc, zaś Czechy – 8,1 - przekazują organizatorzy protestu.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3tsgoe

Podziel się opinią

Share

d3tsgoe

d3tsgoe
Więcej tematów