PAP

Magdalena Nałęcz, 16 lipca 2020 07:30

Projekt ustawy ws. Halloween w Sejmie. Przewiduje grzywnę i areszt za świętowanie

Tweetnij Komentuj

Sejm zajmie się petycją piętnującą świętowanie Halloween. Jej autorem jest anonimowy obywatel. Zgodnie z proponowanymi zapisami proszenie tego dnia o cukierki może skończyć się aresztem.

"Kto w dniu 31 października chodzi i puka po mieszkaniach, prosząc o cukierki, lub ostrzegając przed popełnieniem złośliwego żartu – podlega karze grzywny w wysokości co najmniej 500 złotych lub karze ograniczenia wolności" - czytamy w petycji opisanej przez "Rzeczpospolitą".

Projekt ustawy dotyczy wspierania narodowych tradycji Rzeczpospolitej Polskiej. Ma przeciwdziałać "szkodzeniu pamięci zmarłych i niszczeniu katolickiej tradycji " oraz "zagrożeniu duszy".

"Kto w dniu 31 października danego roku kalendarzowego przebiera się za straszną postać, w szczególności za kościotrupa, czarownicę, wampira, diabła lub inną kojarzącą się z piekłem istotę, podlega karze ograniczenia wolności lub aresztu na okres nie krótszy od 15 dni" - dodano w petycji. Jej rozpatrzenie jest konieczne. Można ją odrzucić wyłącznie z powodu braków formalnych - podało Centrum Informacyjne Sejmu.

Zobacz też: Rekonstrukcja rządu? Michał Dworczyk komentuje. "Nie jesteśmy przyspawani do tych stanowisk"

Pokaż...

"Obowiązujące przepisy przewidują możliwość pozostawienia petycji bez rozpatrzenia wyłącznie z uwagi na braki formalne przedłożonych dokumentów. Żaden przepis nie umożliwia wstępnej cenzury z uwagi na treść proponowanych rozwiązań" – wyjaśniło "Rz" CIS.

Portal tvp.info ustalił w CIS, że w sprawach związanych z petycjami marszałka Sejmu zastępuje wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Tagi: halloween sejm

Komentuj artykuł

Wybrane dla Ciebie

< Przejdź na wp.pl
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .