Prognoza pogody: opady deszczu i gwałtowne burze

Opady i gwałtowne burze zapowiadają synoptycy z Instytutu meteorologii i Gospodarki Wodnej. Przed nadejściem gwałtownych zjawisk ostrzega w specjalnym komunikacie także Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prognoza pogody: opady deszczu i gwałtowne burze
(WP.PL, Fot: Kasia Z./Internautka WP.PL)

Julita Cedzyńska-Zięba z IMGW powiedziała, że zjawisk atmosferycznych, które mogą wyrządzić szkody, możemy się spodziewać w czwartek. To z powodu prądu strumieniowego w wyższych warstwach atmosfery, który może potęgować zjawiska przy powierzchni ziemi.

Póki co prognozuje się, że spadnie do 25 milimetrów wody, a wiatr będzie osiągać prędkość do 75 kilometrów na godzinę.

Również Polscy Łowcy Burz na swojej stronie internetowej prognozują, że w czwartek duże zagrożenie będą stanowić m.in. superkomórki burzowe, które mogą przynosić opady gradu o średnicy do około 3-5 cm, bardzo silne porywy wiatru, a nawet trąby powietrzne. "Te ostatnie, zważywszy na sporą chwiejność, silniejszy przepływ poziomy powietrza oraz dość sporą zawartość pary wodnej w dolnej troposferze, mogą być miejscami dość silne, a największe ryzyko ich wystąpienia - według obecnych prognoz - istnieje na południu i wschodzie Opolszczyzny, Górnym Śląsku, w zachodniej i północnej Małopolsce oraz na południowych krańcach Ziemi Łódzkiej, a także w woj. świętokrzyskim" - piszą Polscy Łowcy Burz.

Ministerstwo ostrzega przed burzami

W specjalnym komunikacie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ostrzega przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. Michał Boni minister administracji i cyfryzacji rozmawiał z wojewodami. Służby wojewodów są postawione w stan najwyższej gotowości, prowadząc stały monitoring zdarzeń meteo na swoich terenach.

W nocy ze środy na czwartek burze możliwe są w całym kraju, za wyjątkiem krańców północno-wschodnich. W czasie burz przewidywane opady deszczu do 15-20 mm. Prognozowane silne porywy wiatru (do 22-25 m/s) podczas burz, a także przelotne opady deszczu. W burzach możliwy grad o średnicy 2-4 cm.

W czwartek warunki sprzyjające tworzeniu się burz występować będą w całej Polsce. Na obszarze Polski północno-zachodniej (woj. zachodniopomorskie, pomorskie oraz częściowo lubuskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie) spodziewane są silne porywy wiatru (do 22- 25 m/s) oraz opad gradu o średnicy 2-4 cm. Nie można wykluczyć powstawania gwałtownych zjawisk, w tym trąb powietrznych. Prognozowane opady deszczu do 10-15 mm. Prawdopodobne jest również przejście kilku burz nad jednym obszarem, a tym samym kumulacja opadów (20-30 mm).

Na obszarze Polski centralnej, południowej i wschodniej (woj. opolskie, śląskie, małopolskie, świętokrzyskie, oraz częściowo dolnośląskie, podkarpackie, lubelskie, mazowieckie, podlaskie i łódzkie) dynamiczne warunki meteorologiczne mogą sprzyjać powstawaniu gwałtownych zjawisk, w tym tworzeniu się trąb powietrznych. Spodziewane są silne porywy wiatru (20- 25 m/s) i intensywne opady deszczu. W czasie burz prognozuje się opady o natężeniu 15-20 mm, jednak w przypadku wystąpienia kilku burz nad jednym obszarem (duże prawdopodobieństwo) suma opadów będzie się kumulować (do 30 mm). W burzach możliwy grad o średnicy 3-5 cm.

W nocy z czwartku na piątek zachmurzenie umiarkowane lub duże, okresami przelotne opady deszczu, na wschodzie i południu początkowo miejscami burze. Temp. min. od 10 do 13 st. na zachodzie i północy, 16 st. na południowym wschodzie, w dolinach górskich od 8 do 10 st. Wiatr umiarkowany, na północy okresami dość silny i porywisty, w porywach do 55 km/h, w czasie burz do 70 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

W piątek w dzień zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, miejscami przelotne opady deszczu, lokalnie burze, głównie na północy i zachodzie kraju. Temp. maks. od 17 st. miejscami na Pomorzu, 18 st. na północy, do 22 st. na południu, w rejonach podgórskich od 18 do 20 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy okresami dość silny i porywisty, w porywach do 55 km/h, w czasie burz do 70 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

Na weekend prognozuje się zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego z przelotnymi opadami deszczu. Nie będzie też zbyt ciepło. Od 18 do 24 stopni Celsjusza.

Polub WP Wiadomości