Prof. Wolszczan - wybitny astronom, kiepski agent

Aleksander Wolszczan przekazywał bezpiece właściwie bezwartościowe informacje - pisze "Dziennik". Z dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej wynika, że jeden z najsłynniejszych polskich naukowców, w latach 70. i 80. był zarejestrowany jako tajny współpracownik kontrwywiadu PRL o pseudonimie "Lange".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prof. Wolszczan - wybitny astronom, kiepski agent
(PAP)

Dziennik dotarł do akt Służby Bezpieczeństwa, dotyczących profesora Wolszczana, które znajdują się w bydgoskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Zachowały się one w całości, liczą kilkaset stron. Z akt wynika, że profesor Wolszczan, wówczas młody i zdolny astronom, z oficerami SB spotykał się aż czterdzieści osiem razy.

Pierwszy meldunek o Aleksandrze Wolszczanie do SB trafia jesienią 1972 r. Donos mówi o niespełna trzydziestoletnim, ambitnym astronomie, który ma się wybrać na roczne stypendium do Instytutu Maksa Plancka w Bonn.

Aleksander Wolszczan odnosząc się podpisania dokumentu o współpracy powiedział, że nie stosowano wobec niego żadnego nacisku, szantażu czy gróźb.Jak podkreślił, jego decyzja była warta tyle samo, co rutynowe podpisywanie zobowiązań do wierności PRL-owi przed wyjazdami za granicę. Typowa dwuwarstwowość życia w tamtych czasach: podpisywało się jedno, a robiło drugie - mówi teraz profesor.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.