Trwa ładowanie...
ycipk-3565lt
ycipk-3565lt
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Próba sabotażu w elektrowni atomowej, 2 osoby zatrzymane

Rzecznik prasowy elektrowni atomowej w Oskarshamn na południu Szwecji poinformował o aresztowaniu dwóch osób podejrzanych o próbę sabotażu. Jedna z nich została zatrzymana podczas próby wniesienia na teren zakładów silnego materiału wybuchowego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-3565lt

Przy aresztowanym spawaczu znaleziono niewielką ilość niebezpiecznego ładunku wybuchowego - nadtlenku triacetonu (TATP), który usiłował wnieść na teren elektrowni w plastikowej torbie.

Według rzecznika prasowego Rogera Bergmana, drugiego podejrzanego aresztowano, gdyż "zaistniała wątpliwość, co do właściciela torby" z ładunkiem wybuchowym.

Elektrownia, która należy do niemieckiego koncernu E.ON i fińskiej firmy Fortum, pracuje normalnie i załoga nie została z niej ewakuowana. E.ON wydał oświadczenie, w którym zapewnia, że siłowni nie groziło żadne niebezpieczeństwo.

ycipk-3565lt

Położona nad Bałtykiem elektrownia w Oskarshamn jest jedną z trzech szwedzkich elektrowni atomowych, które zaspokajają połowę potrzeb energetycznych kraju. Elektrownia została uruchomiona w 1972 roku.

Nadtlenek triacetonu łatwo wybucha w zmieniających się warunkach fizycznych - pod wpływem ciepła, uderzenia czy nawet wstrząsu, a jego siła rażenia podobna jest do trotylu. Z racji łatwości wyprodukowania TATP jest popularny wśród terrorystów. Użyto go między innymi w atakach terrorystycznych w lipcu 2005 roku w Londynie.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3565lt

ycipk-3565lt
ycipk-3565lt
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów