Trwa ładowanie...
ukraina

Prezydent Wiktor Juszczenko: Ukraina jest wolna i niezależna!

Ukraina jest wolna i niezależna - tak rozpoczął swoje wystąpienie na Majdanie Niepodległości świeżo zaprzysiężony prezydent Wiktor Juszczenko. Wcześniej Juszczenko złożył przysięgę na Konstytucję i Ewangelię, oficjalnie obejmując władzę.

Share
Prezydent Wiktor Juszczenko: Ukraina jest wolna i niezależna!
Źródło: AFP
de212d2
de212d2

Atrybuty władzy - buławę i medalion z tryzubem - przekazał nowemu prezydentowi przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego Mykoła Seliwon, a nie jak przypuszczano do ostatniej chwili, odchodzący prezydent Leonid Kuczma.

Wolne i demokratyczne państwo

W przemówieniu Juszczenko zapewnił, że będzie robić wszystko, aby państwo było wolne i demokratyczne. Juszczenko powiedział, że cieszy się, iż jego praca nie poszła na marne. Podkreślił, że obywatele Ukrainy wywalczyli uczciwe wybory i to, że przekazanie władzy odbyło się zgodnie z prawem.

Wiktor Juszczenko podziękował Radzie Najwyższej i zasiadającym w niej deputowanym za obronę demokracji i wolności na Ukrainie. Wezwał ich też do współpracy. Podkreślił, że wszyscy mają ten sam cel - bogatą i demokratyczną Ukrainę.

Prezydent na placu

Wiktor Juszczenko podziękował narodowi ukraińskiemu za zaufanie. W wystąpieniu na kijowskim Placu Niepodległości podkreślił, że jego zwycięstwo jest zwycięstwem całego narodu. Słuchało go kilkaset tysięcy ludzi.

de212d2

Prezydent powiedział, że obecnie Ukraina jest wolna, a Ukraińcy zrzucili z pleców ciężar przeszłości. Podkreślił, że już nigdy nikt im nie będzie mówił, jak żyć i kogo wybierać.

Juszczenko mówił też, że najważniejsze w życiu człowieka są godność, honor i wolność. Zapewniał, że na Ukrainie będą wolność słowa i niezależne media. Zapowiedział też utrzymanie jedności kraju, walkę z ubóstwem oraz dążenia do Unii Europejskiej.

Po raz pierwszy w historii Ukrainy inauguracja była nie tylko oficjalnym wydarzeniem, ale i świętem narodowym. Zaprzysiężenie odbyło się zarówno w parlamencie, jak i przed wielotysięcznym tłumem zgromadzonym na Placu Niepodległości, gdzie - jak przypomniał Juszczenko - biło serce pomarańczowej rewolucji.

Goście z całego świata

Na uroczystą inaugurację prezydenta Ukrainy przybyły delegacje z kilkudziesięciu krajów. Jako najznamienitszych gości ukraińska telewizja "5. kanał" wymieniła sekretarza stanu USA Colina Powella, prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego oraz byłych prezydentów Polski i Czech, Lecha Wałęsę i Vaclava Havla.

Przed wejściem na salę Rady Juszczenko zatrzymał się na chwilę przed wystawionymi w hallu buławą i sztandarem Bohdana Chmielnickiego. Buławę wypożyczyło Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, a sztandar przyjechał na uroczystość z muzeum w Sztokholmie.

Zobacz także fototemat: Zaprzysiężenie Juszczenki

de212d2

Podziel się opinią

Share
de212d2
de212d2
Więcej tematów