WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prezydent Poznania skazany za sprzedaż ziemi Kulczykom


Na karę roku i 4 miesięcy więzienia w
zawieszeniu na 3 lata skazał Sąd Okręgowy w Poznaniu
prezydenta miasta Ryszarda Grobelnego w sprawie sprzedaży
miejskiego gruntu firmie Grażyny Kulczyk poniżej jego wartości. Jeżeli wyrok uprawomocni się, Grobelny straci mandat do
sprawowania urzędu, miastem zarządzał będzie komisarz, a w Poznaniu
odbędą się nowe wybory prezydenckie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Poznania skazany za sprzedaż ziemi Kulczykom
(PAP)
WP

Sąd Okręgowy w Poznaniu rozpatrywał sprawę prezydenta miasta Ryszarda Grobelnego i urzędników miejskich, którzy według prokuratury narazili miasto na wielomilionowe straty. Chodzi o sprzedaż w 2003 roku gruntu spółce Fortis należącej do Grażyny Kulczyk. Na działce powstało później Centrum Handlowe Stary Browar.

Sąd uznał, że urzędnicy nie dopełnili obowiązków i przekroczyli uprawnienia sprzedając grunt jako park, a nie jako działkę pod inwestycje. Działka została sprzedana za 6 mln zł, podczas gdy jej wartość przekraczała według prokuratury 13 mln zł.

Sędzia Justyna Andrzejczak zaznaczyła, że przedmiotem oceny w tym postępowaniu nie była sama trafność decyzji co do udzielenia zgody na budowę kolejnej części Starego Browaru. Odniosła się w ten sposób do linii obrony oskarżonych, którzy podkreślali, że inwestycja przynosi miastu zyski.

WP

Grobelny przyznał po ogłoszeniu wyroku, że nie spodziewał się takiej decyzji sądu i zapowiedział apelację. W jego przekonaniu sąd popełnił istotny błąd, gdyż nie zarzucił urzędnikom popełnienia błędu a świadome działanie na szkodę miasta. Ani prokurator ani żaden ze świadków, ani żaden dokument przedstawiony w sprawie nie wykazuje, że którykolwiek z oskarżonych wiedział, że te decyzje są błędne. Prokurator nie podjął nawet próby wykazania, że oskarżeni działali świadomie - powiedział Grobelny.

Z kolei prokurator Daniel Kolasiński powiedział, że wyrok jest właściwy i wynika z niego bardzo ważna informacja, że oskarżeni działali świadomie i celowo na szkodę miasta.

W procesie oskarżeni byli również b. architekt miejski, były wiceprezydent Poznania oraz dwoje urzędników Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ.

Sąd uznał winę pozostałych osób oskarżonych i wymierzył im kary więzienia w zawieszeniu, kary grzywny i zakaz zajmowania stanowisk związanych z zarządzaniem mieniem komunalnym.

WP

Ryszard Grobelny urodził się w 1963 roku. Od 1998 roku piastuje urząd prezydenta Poznania. Wcześniej był pracownikiem Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Działał w Kongresie Liberalno-Demokratycznym i Unii Wolności.

W 1998 roku rada miasta wybrała go na urząd prezydenta Poznania. W 2002 roku startował jako kandydat niezależny, popierany przez Platformę Obywatelską. W 2006 roku wygrał wybory po raz trzeci, również jako kandydat niezależny.

Grobelny jako prezydent Poznania oskarżony był również o niegospodarność przy wchodzeniu miasta do spółki "Kupiec Poznański". Poznań miał na tym stracić 1,2 mln zł. W 2006 r. Sąd Okręgowy w Poznaniu uwolnił go od zarzutu narażenia miasta na straty.

Polub WP Wiadomości
WP
WP