Trwa ładowanie...
ycipk-jqdvm3
ycipk-jqdvm3
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prezydent podpisał ustawy likwidujące WSI

Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawy powołujące oddzielne służby wojskowego wywiadu i wojskowego kontrwywiadu. Powstaną one jesienią tego roku i zastąpią obecne Wojskowe Służby Informacyjne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-jqdvm3

Chodzi o trzy ustawy, których projekty wniósł sam prezydent. Stanowią one, że WSI przestaną istnieć 30 września tego roku. 1 października zaczną zaś działać Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) oraz Służba Wywiadu Wojskowego (SWW).

Likwidację WSI zapowiedział w expose z listopada 2005 r. premier Kazimierz Marcinkiewicz. Pierwotnie miała to być inicjatywa rządu, ale prace nad pakietem utrudniał spór między koordynatorem ds. służb specjalnych Zbigniewem Wassermannem a szefem MON Radosławem Sikorskim. Sprawiło to, że inicjatywę ustawodawczą przejął prezydent, który w marcu 2006 r. skierował do Sejmu trzy projekty ustaw.

Nowe służby będą podlegać szefowi resortu obrony, ale koordynator będzie miał możliwość - za zgodą premiera - uzyskiwania tajnych informacji, których dotychczas nie uzyskiwały władze cywilne. Kierunki działań służb ma określać szef MON - w uzgodnieniu z koordynatorem.

ycipk-jqdvm3

SKW i SWW będą służbami cywilnymi, które tylko podczas wojny weszłyby w skład sił zbrojnych. Znajdzie w nich zatrudnienie ok. 1200-1300 osób (w WSI jest ich ok. 1800). Zgodnie z ustawami, premier, na wniosek ministra obrony i po zasięgnięciu opinii prezydenta, powoła pełnomocników ds. organizacji SKW i SWW. Samodzielnie szef MON powoła zaś komisję ds. likwidacji WSI i wyznaczy jej przewodniczącego.

Szefów nowych służb, na wniosek szefa MON, będzie powoływał i odwoływał premier, po zasięgnięciu opinii prezydenta, kolegium ds. służb specjalnych oraz sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Szefami tych służb mogą być cywile; nie mogą - osoby związane ze służbami specjalnymi PRL.

Żołnierze WSI, którzy chcą pracować w nowych służbach, muszą ujawnić komisji weryfikacyjnej, czy wbrew ustawie ujawniali tajemnice służby; czy wiedzieli o jakimś przestępstwie WSI; czy wpływali bezprawnie na władze lub prowadzili tajną współpracę z przedsiębiorcą lub dziennikarzem. Mają ponadto ujawnić, czy tworzyli fałszywe informacje by ktoś był za to ścigany i czy bezpodstawnie pomawiali osoby lub instytucje. Kto nie złoży takiego oświadczenia, albo nie zostanie mu wyznaczony etat w nowych służbach, przejdzie do rezerwy kadrowej MON.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-jqdvm3

ycipk-jqdvm3
ycipk-jqdvm3
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów