Prezydent: musimy stać razem w obronie naszych europejskich wartości, naszych fundamentów kulturowych
• Andrzej Duda: musimy być solidarni zarówno z Belgami, jak i wszyscy razem w Europie
• "Nie możemy się dać pokonać brutalnej przemocy"
• Przed ambasadą Belgii prezydent złożył wieniec z biało-czerwonych kwiatów
22.03.2016 | aktual.: 22.03.2016 14:27
- Kto wie, co będzie, tego nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć, ale jednego jestem stuprocentowo pewien, że musimy stać razem w obronie naszych europejskich wartości, w obronie naszych fundamentów kulturowych. Musimy być solidarni zarówno z Belgami, jak i wszyscy razem w Europie. Nie możemy się dać pokonać nawet brutalnej przemocy - podkreślił prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do zamachów, do których doszło w Brukseli.
Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim z muzykami z Orkiestry Symfonicznej z Hamburga. Prezydent podkreślił, że jego wystąpienie podczas tego spotkania miało być zupełnie inne, jednak zmieniły je tragiczne wydarzenia w stolicy Belgii.
Prezydent zaznaczył, że po tym, jak dowiedział się o zamachach w Belgii, pomyślał, by odwołać to spotkanie, jednak potem zmienił zdanie. Podziękował muzykom za to, że przybyli do Pałacu Prezydenckiego.
Duda podkreślił, że reprezentują oni swoją pracą artystyczną to, co "właśnie dla Europy, naszej wspólnoty jest niezwykle ważne i fundamentalne". - W muzyce symfonicznej, w muzyce klasycznej, w twórczości najwybitniejszych europejskich kompozytorów, jest zawarta istota naszej europejskiej kultury - mówił prezydent. Jak dodał, z tego na pewno nie wolno zrezygnować.
Zwrócił się z apelem, by spotkanie i koncert w Pałacu Prezydenckim zostały potraktowane "jako hołd dla tych, którzy zginęli i oddali życie w Brukseli, ale także jako wyraz solidarności i postawy jednoznacznie pokazującej, że się nie ugniemy i że nadal będziemy przy naszych wartościach stali, że nie damy się ani podzielić, ani zniszczyć".
O godz. 14.00 w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego rozpoczęło się spotkanie prezydenta z ministrem koordynatorem służb specjalnych, szefami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Po spotkaniu Andrzej Duda wygłosi oświadczenie dla mediów.
Prezydent przed gmachem ambasady Belgii w Warszawie złożył wieniec z biało-czerwonych kwiatów. Spotkał się też z ambasador Belgii Colette Taquet.
Przed placówką mieszkańcy Warszawy składają kwiaty i zapalają znicze.
Liczba ofiar zamachów terrorystycznych w Brukseli wzrosła do 34, z czego 20 osób zginęło w metrze, a 14 na lotnisku - poinformował we wtorek belgijski publiczny nadawca VRT. Wcześniej podawano, że z stolicy Belgii zginęło 28 ludzi.
Z informacji posiadanych aktualnie przez polskie służby konsularne wynika, iż wśród poszkodowanych we wtorkowych zamachach w Brukseli jest dwóch polskich obywateli.
Pierwszy atak miał miejsce przed godziną 8 rano na lotnisku Zaventem w belgijskiej stolicy, gdzie doszło do podwójnej eksplozji. Kolejny zamach nastąpił dwie godziny później w wagonie metra na stacji Maelbeek w pobliżu siedzib instytucji UE.