Trwa ładowanie...
d35nq8s

Prezydent Litwy chce zmiany relacji z Polską

Prezydent Litwy uważa, że w relacjach z Polską należałoby się skupić na spotkaniach grup roboczych na wyższym szczeblu. Nie wiadomo też czy zamierza przyjechać do Warszawy na obchody Święta Niepodległości Polski 11 listopada.

Share
d35nq8s

Doradca ds. polityki zagranicznej Jovita Neliupszienie zaznaczyła w imieniu prezydenta, że Litwa jest za przerwą - jak to określiła - w "fasadowych" spotkaniach dwustronnych i opowiada się za rozmowami grup roboczych. Na razie nie wiadomo, czy prezydent Dalia Grybauskaite przyjedzie do Warszawy na obchody Święta Niepodległości Polski 11 listopada.

Napięta stosunki

W ostatnim okresie stosunki między Wilnem a Warszawą są napięte z powodu różnej oceny sytuacji mniejszości narodowej. Polacy na Litwie domagają się oryginalnej pisowni ich nazwisk i podwójnego nazewnictwa ulic, natomiast litewskie władze obawiają się, że mogłoby to zagrozić ich tożsamości narodowej.

Latem bieżącego roku prezydent powiedziała, że lepiej jest zrobić przerwę w stosunkach niż naprawiać to, czego się naprawić nie da.

Teraz tylko energetyka, handel i turystyka

Zdaniem doradcy prezydent, współpraca Polski i Litwy w niektórych dziedzinach jest bardzo intensywna i nie potrzebuje interwencji polityków. Neliupszienie podkreśliła, że dużo uwagi poświęca się projektom energetycznym, handlu, turystyce.

W ciągu ostatnich pięciu lat prezydent Litwy zawsze uczestniczył w obchodach Święta Niepodległości Polski zaś Prezydenci Polski zawsze byli 16 lutego w Wilnie. Dalia Grybauskaite brała udział w obchodach Święta Niepodległości w Warszawie w minionych 3 latach i przemawiała nie tylko po litewsku ale i po polsku.

d35nq8s

Podziel się opinią

Share
d35nq8s
d35nq8s
Więcej tematów