ycipk-2js542
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prezydent dokonał zmian w składzie rządu

O godz. 11.00 prezydent dokonał zmian w składzie rządu. Z
gabinetu Jarosława Kaczyńskiego odeszli ministrowie rekomendowani
przez Ligę i Samoobronę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent dokonał zmian w składzie rządu
(PAP)
ycipk-2js542

Wicemarszałek Senatu Ryszard Legutko (bezpartyjny, kandydował z listy wyborczej PiS-u) zastąpił Romana Giertycha (LPR) na stanowisku szefa MEN, a Marek Gróbarczyk (bezpartyjny) będzie nowym ministrem gospodarki morskiej w miejsce Rafała Wiecheckiego (LPR) - poinformował rzecznik rządu Jan Dziedziczak.

Następcą Andrzeja Aumillera z Samoobrony w ministerstwie budownictwa będzie Mirosław Barszcz (bezpartyjny, były wiceminister finansów). Annę Kalatę w resorcie pracy zastąpi Joanna Kluzik-Rostkowska (obecnie wiceminister w resorcie rozwoju regionalnego, odpowiedzialna za sprawy rodziny).

Dziedziczak podkreślił, że nowi szefowie resortów zmienią styl pracy. W miejsce dotychczasowo silnie upartyjnionych ministrów z LPR i Samoobrony przyjdą osoby merytoryczne. Trzej z czterech nowych ministrów to osoby bezpartyjne - dodał rzecznik rządu.

ycipk-2js542

Premier: praca koalicji zakończona

Premier Jarosław Kaczyński powiedział podczas ceremonii, że zmiana na stanowiskach ministrów wynika z zakończenia pracy koalicji rządowej. Dodał, że najpoważniejszą konsekwencją tego faktu będzie rozwiązanie parlamentu i przedterminowe wybory.

Dotychczasowy wicemarszałek Senatu Ryszard Legutko jest profesorem filozofii i wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wyższej Szkoły Europejskiej im. Księdza Józefa Tischnera w Krakowie. W Senacie działał w klubie PiS, ale jest bezpartyjny.

Urodzony w 1968 roku Marek Gróbarczyk jest absolwentem Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Ukończył też studia podyplomowe na Akademii Rolniczo-Technicznej w Bydgoszczy, kierunek - telekomunikacja cyfrowa. Po studiach był m.in. oficerem na statkach armatorów zachodnich. Pływał na tankowcach o wyporności 350 tys. BRT. Jest żonaty i ma dwoje dzieci.

ycipk-2js542

Joanna Kluzik-Rostkowska, która była wiceministrem pracy, a także wiceszefową resortu rozwoju regionalnego, jest absolwentką Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracowała z Lechem Kaczyńskim, gdy ten był prezydentem Warszawy.

Mirosław Barszcz był z kolei do maja 2006 roku wiceministrem finansów, odpowiedzialnym za system prawa podatkowego. Był doradcą podatkowym, ekspertem i analitykiem, pracownikiem firm doradczych i kancelarii prawnych. Jest absolwentem Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Premier podkreślił, że najpoważniejszą konsekwencją zmian w jego gabinecie będzie skrócenie kadencji Sejmu i "nieodległe" wybory parlamentarne.

Szef rządu pogratulował nominacji nowym ministrom. Jestem przekonany, że te zmiany (...) wzmocnią Radę Ministrów, uczynią bardziej spójną i jednocześnie pod niejednym względem lepiej przygotowaną niż w tej chwili - zaznaczył.

ycipk-2js542

Jak ocenił, stanowiska ministrów objęły osoby znakomicie przygotowane.

Premier powiedział, że nowa minister pracy Joanna Kluzik- Rostkowska znana jest jako osoba, która wniosła bardzo wiele w pracę dla polskiej rodziny, dla polskich kobiet. Wyraził przekonanie, że wypełni ona swoje zadania w resorcie w sposób "prawdziwy".

W ocenie szefa rządu, nowy minister edukacji prof. Ryszard Legutko, to jeden z najwybitniejszych polskich intelektualistów i filozofów. To osoba, której intelekt i doświadczenie (...) z całą pewnością będzie dobrze służyło temu wszystkiemu, co w tej dziedzinie trzeba uporządkować - podkreślił.

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że nowy minister budownictwa - Mirosław Barszcz przedstawi jeszcze przed wyborami parlamentarnymi program "mieszkaniowy". Z całą pewnością jeszcze przed wyborami społeczeństwo dowie się o co chodzi, jaki program zostanie przedstawiony - zaznaczył.

ycipk-2js542

Zdaniem premiera, nowy szef resortu gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk jest pierwszą osobą pełniącą tę funkcję, która jest specjalistą z tej dziedziny. Jestem głęboko przekonany, że w tej nowej, niełatwej na pewno roli spełni się znakomicie - podkreślił.

Polub WP Wiadomości
ycipk-2js542
ycipk-2js542