Trwa ładowanie...
ycipk-16g7bo
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prezes TK otrzyma tytuł doktora honoris causa niemieckiej uczelni

• Radio Zet: chodzi o Uniwersytetu w Osnabrücku
• Uchwałę podjęła rada wydziału prawa tej uczelni
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Rzepliński
Andrzej Rzepliński (Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta)
ycipk-16g7bo

Prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński otrzyma tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Osnabrücku podczs uroczystości 10 czerwca - informuje Radio ZET.

W uzasadnieniu rada podaje m.in. wkład Rzeplińskiego w obronę państwa prawa, jako elementu niezbywalnej tożsamości europejskiej, a także jego dorobek naukowy.

Tym samym tytułem uczelnia uhonorowała także inną polską prawniczkę prof. Irenę Lipowicz.

ycipk-16g7bo

Niebawem opinia prawników TK

Prawnicy Trybunału Konstytucyjnego przygotowali opinię o nowym projekcie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS, może ona zostać ogłoszona w tym tygodniu. Zapowiedział to prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński.

Rzepliński ocenił, że projekt PiS "oddaje procedowanie spraw w Trybunale pod pełną kontrolę prezydenta oraz pod pełną kontrolę ministra sprawiedliwości", a zawarte w nim przepisy zamykają możliwość orzekania TK. Jego zdaniem projekt jest próbą przekształcenia Trybunału w rodzaj "rady przybocznej, czasami uruchamianej, czasami nieuruchamianej". Według Rzeplińskiego skandaliczne jest to, że nie wiadomo, kto jest autorem projektu.

- Przeczytałem ten projekt. Prawnicy biura Trybunału Konstytucyjnego przygotowali mi już opinię w tej sprawie. Ta opinia będzie - myślę - ogłoszona. Będzie opinią wybitnych młodych doktorów prawa. To nie są funkcjonariusze partyjni, mają różne poglądy i są ludźmi, którzy cenią swoją wiedzę i za cenę tego, żeby się przypodobać prezesowi takiemu, czy innemu nie napisaliby nieprawdy - zapewnił.

ycipk-16g7bo

Według projektu PiS m.in. rozprawa w pełnym składzie wymagałaby udziału co najmniej 11 z 15 sędziów, a zasada rozpatrywania spraw według kolejności wpływu nie dotyczyłaby m.in. wniosków ws. ustawy o TK; ponadto skład TK byłby 15-osobowy, a kadencja sędziów wynosiłaby 9 lat.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-16g7bo

ycipk-16g7bo
ycipk-16g7bo