Premier ogłosił termin wyborów samorządowych

Wybory samorządowe odbędą się 21 listopada, a ich druga tura, w przypadku wyborów prezydentów miast, burmistrzów i wójtów, 5 grudnia - ogłosił premier Donald Tusk. Premier poinformował, że już we wtorek wieczorem o swojej decyzji poinformował prezydenta i marszałka sejmu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier ogłosił termin wyborów samorządowych
(PAP, Fot: Radek Pietruszka)

- Wszyscy spodziewali się tego terminu, ja także uznałem go za optymalny - wyjaśnił premier. Dodał, że za optymalny uznała go również Państwowa Komisja Wyborcza. - Życzę wyborcom trafnego wyboru i dużej frekwencji - powiedział Donald Tusk. Wyraził nadzieję, że nie będzie ona mniejsza niż w wyborach prezydenckich czy parlamentarnych.

Premier powiedział, że o terminie wyborów poinformował we wtorek wieczorem - po konsultacjach z Państwową Komisją Wyborczą - prezydenta Bronisława Komorowskiego i marszałka sejmu Grzegorza Schetynę.

- Z satysfakcją przyjąłem opinię Państwowej Komisji Wyborczej, że jest to termin optymalny z punktu widzenia możliwości organizacyjnych. Na pogodę wpływu nie będziemy mieli, ale mam nadzieję, że frekwencja w tych wyborach nie będzie mniejsza niż w ostatnich wyborach czy to prezydenckich, czy to parlamentarnych - powiedział Tusk. Jak ocenił, wybory samorządowe w Polsce "zdobyły swoją rangę".

- Biorąc pod uwagę autorytet, jakim cieszą się przynajmniej niektórzy samorządowcy, wyniki, jakie otrzymują niektórzy prezydenci, wójtowie pokazują, że zaufanie do polityki stosunkowo najłatwiej zbudować na poziomie samorządu - mówił premier.

- Premierzy, prezydenci, marszałkowie sejmu, że wymienię choćby tę trójkę - możemy tylko pozazdrościć niektórym samorządowcom skali poparcia, jakie uzyskują w swoim miejscu zamieszkania - powiedział Tusk.

Z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw rozporządzenia dotyczącego terminu wyborów rozpocznie się kampania wyborcza. Zakończenie kadencji rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast nastąpi 12 listopada tego roku (przed czterema laty 12 listopada odbyła się I tura wyborów).

Wybory samorządowe - zgodnie z ordynacją - zarządza premier nie później niż na 30 dni przed upływem kadencji. Datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 60 dni po upływie kadencji rad.

Politykier.pl: Żółw kandydatem na prezydenta Warszawy?

Polub WP Wiadomości