Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
ue
13-07-2004 (18:10)

Prawicowa grupa UEN w PE popiera Geremka

Na wniosek PiS prawicowa grupa polityczna "Unia na rzecz Europy Narodów" postanowiła poprzeć kandydaturę Bronisława Geremka na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

__Na wniosek szefa delegacji polskiej i wiceprzewodniczącego grupy Michała Kamińskego grupa UEN będzie głosowała na polskiego kandydata" podczas pierwszej sesji plenarnej nowo wybranego PE, 20 lipca w Strasburgu - poinformował Witold Ziobro z sekretariatu grupy.

Grupa UEN zrzesza 28 deputowanych w 732-osobowym parlamencie UE. Prócz siedmiu europosłów z PiS należą do niej parlamentarzyści z partii prawicowych, określanych niekiedy jako "suwerenistyczne", z Włoch, Irlandii, Łotwy, Portugalii i Danii.

Kandydaturę Geremka wysunęli liberałowie i centryści, liczący razem 89 europosłów, a poparli Zieloni, których razem z tzw. regionalistami jest 40. W kuluarach parlamentu ocenia się, że w tej chwili polski kandydat może liczyć na 150-180 głosów.

Jego kontrkandydatem jest hiszpański socjalista Josep Borrell. Popierają go socjaliści i chadecko-konserwatywna grupa Europejskiej Partii Ludowej. Te dwie największe grupy polityczne w PE umówiły się, że podzielą się pięcioletnią kadencją przewodniczącego unijnego parlamentu.

Jeżeli dochowają warunków umowy, po dwóch i pół roku stanowisko to przejąłby od Borrella niezgłoszony jeszcze oficjalnie kandydat chadeków. W kuluarach mówi się, że o funkcji przewodniczącego PE marzy szef grupy EPL, niemiecki chadek Hans-Gert Poettering.

Należący do grupy EPL europosłowie Platformy Obywatelskiej twierdzą, że złamaliby dyscyplinę partyjną i głosowaliby na Geremka, gdyby miał realne szanse na wybór.

Natomiast Zbigniew Kuźmiuk z PSL (także EPL) powiedział w poniedziałek PAP, że ludowcy nie poprą polskiego kandydata, gdyż nie odpowiadają im jego "pomysły na UE, w tym w szczególności na federację krajów w ramach Unii".

Polub WP Wiadomości