Prawdziwa walka nad polskim niebem. Wygrywa "Wiktor", ale wiadomo, kiedy osłabnie

Nad polskim niebem trwa walka o piękną pogodę. Gdy wyż Wiktor osłabnie, wróci mokra i ponura pogoda. Synoptyk przewiduje, że wyżowa sielanka ustąpi niestety już w przyszłym tygodniu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wyż Wiktor - jemu zawdzięczamy piękną pogodę
Wyż Wiktor - jemu zawdzięczamy piękną pogodę (wxcharts.eu)
WP

Od wielu dni nad naszym krajem mamy do czynienia z piękną i ciepłą pogodą. Nie da się jednak ukryć, że zgodnie z zapowiedziami, ranki są rześkie, a w wielu miejscach notujemy mgły i zamglenia.

Nad Europą obecnie trwa walka pomiędzy rozległym i silnym wyżem z pogranicza Rosji oraz Białorusi a głębokimi niżami wędrującymi nad ciepłymi wodami Atlantyku. Tam także widoczny jest znaczny prąd strumieniowy, wiejący z kierunku południowo-zachodniego, dosłownie wymiatający głębokie niże w kierunku Wysp Brytyjskich aż po Irlandię.

Gdyby wyż Wiktor znacznie osłabł i przesunął się bardziej na wschód, mielibyśmy do czynienia z natychmiastową zmianą cyrkulacji, a co za tym idzie do naszego kraju wróciłaby mokra, deszczowa i ponura pogoda. Trzeba powiedzieć wprost, że to i tak się wydarzy, ale spoglądając na Atlantyk i widząc niż, który ma w centrum poniżej 950 hPa, pędzi na północny-wschód i niebawem na Wyspach Brytyjskich przyniesie wiatr o prędkości dochodzącej do 120 km/h, możemy mówić o sporym szczęściu.

WP

Wyż skutecznie blokuje wędrówkę tak głębokich ośrodków, a co za tym idzie możemy się cieszyć piękną, słoneczną i ciepłą pogodą.

Wstępne prognozy mówią, że nasz “obrońca” zacznie wędrówkę dalej na wschód już z początkiem przyszłego tygodnia. Niestety oznacza to szarą, chłodniejszą i dość paskudną jesień.

Według prognoz widać, że dzień Wszystkich Świętych może upłynąć w niekoniecznie akceptowalnej pogodzie.

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP