Trwa ładowanie...

Prace w Dolinie Rospudy nie rozpoczną się

Planowane prace przy budowie obwodnicy Augustowa w Dolinie Rospudy nie rozpoczną się. O decyzji w tej sprawie poinformował w "Sygnałach Dnia" w Programie I Polskiego Radia premier Jarosław Kaczyński.
Share
Prace w Dolinie Rospudy nie rozpoczną się
Źródło: PAP
d3csnhg

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/druga-batalia-o-doline-rospudy-6038645128017025g )
Druga batalia o Dolinę Rospudy

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/batalia-o-doline-rospudy-6038700024857729g )
Batalia o Dolinę Rospudy

Próbowałem to załatwić, chciałem przekonać partnerów z Komisji Europejskiej. Musimy wykazać w tej sprawie pewną wstrzemięźliwość. Teraz, bez szkody, prace w Dolinie Rospudy się nie rozpoczną, ale będą realizowane inne odcinki tej inwestycji, bez szkody dla całego przedsięwzięcia - powiedział premier.

d3csnhg

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiadała, że prace w dolinie rzeki, zawieszone na czas trwania okresu lęgowego ptaków, zostaną wznowione 1 sierpnia. Inwestycji tej domagają się mieszkańcy Augustowa, protestują natomiast ekolodzy.

Komisja Europejska już w marcu pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, uznając budowę obwodnicy przez dolinę za łamanie unijnego prawa ochrony środowiska. W poniedziałek, wobec braku informacji o zaniechaniu przez Polskę prac budowlanych, Komisja wystąpiła do Trybunału z wnioskiem o podjęcie pilnych działań w celu powstrzymania Polski przed wznowieniem budowy. Komisja oczekuje, że Trybunał jeszcze przed 1 sierpnia wyda nakaz sądowy w tej sprawie.

Rzecznik GDDKiA Andrzej Maciejewski zapowiedział, że prace w Dolinie Rospudy będą kontynuowane do czasu decyzji Trybunału. Dodał, że gdyby Trybunał nakazał wstrzymanie prac, Polska dostosuje się do tego.

Spór wokół Rospudy wywołał reakcję ze strony zarówno ekologów, jak też mieszkańców Augustowa, którzy na obwodnicę czekają od kilkunastu lat. Kilkuset mieszkańców Augustowa na 14 godzin zablokowało drogę nr 8. Z kolei grupa ekologów rozpoczęła rozbijanie obozu Greenpeace kilkanaście kilometrów od Augustowa - na trasie obwodnicy, która ma przebiegać przez Dolinę Rospudy.

d3csnhg

Podziel się opinią

Share
d3csnhg
d3csnhg
Więcej tematów