Trwa ładowanie...
d13i551

Posłowie PO oburzeni po programie w TVN24

Posłowie Platformy Obywatelskiej ze Śląska: Danuta Pietraszewska, Marek Plura, Tomasz Tomczykiewicz i Henryk Siedlaczek są oburzeni programem Tomasza Sekielskiego, wyemitowanym w stacji TVN24. Ich zdaniem obraz Ślązaków był "poniżający".

Share
d13i551

Jak napisali posłowie "z bólem serca" doświadczyli "poniżającego Ślązaków obrazu wyemitowanego przez TVN24". Chodzi o program z 12 kwietnia, dotyczący mniejszości etnicznych w Polsce.

Jak piszą posłowie "jako pierwszą grupę zaprezentowano Ślązaków, których typowymi reprezentantami uczyniono niechlujnych mężczyzn popijających piwo z flaszki na tle obskurnego podwórka przed brudnym familokiem". Dodają, że jako jedyny element ich śląskiej tożsamości wyróżniono "wolę życia w autonomii śląskiej", zaś jedynym problemem tej społeczności miała być zawiść w stosunku do państwa polskiego za nadmierne korzyści, jakie czerpie ono ze Śląska.

Posłom nie spodobało się również, że tym opiniom osób występujących w reportażu przeciwstawiono komentarz podkreślający, jak wiele pieniędzy z budżetu państwa trafiło na Śląsk w postaci inwestycji autostradowych.

Za jedyną "merytoryczną" wypowiedź w programie posłowie uznali słowa Marka Szołtyska, który "ledwie pół zdaniem mógł powiedzieć, że nie wszyscy Ślązacy to autonomiści". Posłowie wskazują jednak, że "i tę sekwencję sprowadzono do groteski ukazując pana Szołtyska w stroju i otoczeniu z końca XIX wieku".

d13i551

Jak piszą śląscy posłowie PO "treść i forma felietonu o Ślązakach wyemitowanego w programie 'Czarno na białym' przez TVN24 jest obraźliwa i krzywdząca dla blisko milionowej społeczności obywateli Rzeczpospolitej Polskiej", w tym również dla nich. Ich zdaniem materiał "wywołuje antypatię, a wręcz wrogość wobec Ślązaków".

Posłowie mają nadzieję na przeprosiny, liczą też na wyemitowanie kolejnego materiału, który "rzetelnie ukaże zjawisko społecznego przebudzenia się śląskiej tożsamości". Posłowie apelują też "do odpowiednich instytucji o zajęcie stanowiska w sprawie i podjęcie adekwatnych działań".

d13i551

Podziel się opinią

Share
d13i551
d13i551
Więcej tematów