RegionalneTrójmiastoPonad połowa dzieci po raz kolejny wakacje spędzi w domu

Ponad połowa dzieci po raz kolejny wakacje spędzi w domu

Ponad połowa dzieci po raz kolejny wakacje spędzi w domu
Źródło zdjęć: © WP | Andrzej Hulimka
Tomasz Gdaniec
25.06.2015 09:47, aktualizacja: 27.06.2015 10:50

Każdego roku ponad połowa polskich rodzin spędza wakacje w domu. Najmłodszym z pomocą przychodzą samorządy. W samym Gdańsku na bezpłatne zajęcia zgłosiło się już 1,5 tys. dzieci. Dalsze 536 osób pojedzie na bezpłatne kolonie.

- Zaplanowaliśmy trzy turnusy, podczas których dziećmi opiekować się będzie wyspecjalizowana kadra pedagogiczna, ratownicy, psychologowie, animatorzy czasu wolnego – informuje Elżbieta Pruszyńska organizatorka wypoczynku.

Koloniści w ramach zajęć będą uczestniczyć m.in. w spływach kajakowych, mini olimpiadzie oraz jeździe quadami. Przez cały czas bezpieczeństwo dzieci oraz warunki w ośrodku kontrolowane będą przez rezydentów z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Wyjazd został sfinansowany w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

W Polsce od kilku lat spada ilość rodzin wyjeżdżających na wakacje. Dwa lata temu dłużej niż dwa dni poza domem wypoczywało tylko 46 proc. z nas. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że wyjazdy wakacyjne są skorelowane z wykształceniem. Im jest ono wyższe, tym większe prawdopodobieństwo skorzystania z takiej formy wypoczynku.

Główną przyczyną braku wyjazdów są problemy finansowe. Dlatego coraz ważniejsze stają się bezpłatne zajęcia, organizowane w miastach dla dzieci. To dla wielu z nich jedyna szansa na wyjście do kina, na basen, spacer czy ciekawe zajęcia. Dlatego bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się gdańska akcja „Lato 2015”. Chęć udziału w zajęciach wyraziło już 1,5 tys. dzieci. W ramach przedsięwzięcia 27 szkół i placówek oświatowych zorganizuje półkolonie, zajęcia świetlicowe, sportowe, literackie, plastyczne, teatralne, muzyczne, rekreacyjne.

Wydaje się, że liczba osób wyjeżdżających na wakacje będzie dalej spadać. Winne są temu zasady zatrudniania pracowników. Osoby zatrudnione na umowach cywilno-prawnych nie mają prawa do płatnych urlopów. Szacuje się, że w Polsce jest ponad 1,6 mln takich osób. Doliczyć to tego trzeba wszystkich pracujących w jednoosobowych firmach. Łączna suma nieuprawnionych do płatnych urlopów może oscylować nawet w granicach 3 mln.

Polska branża turystyczna każdego roku notuje wzrost przychodów. W 2013 było to 104 mld zł, a rok później już 110 mld zł. Trudno jest oszacować, ile gospodarka zyskałaby na wzbudzeniu rynku wewnętrznego, ale kwota ta mogłaby być nawet o 10 proc wyższa.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (27)
Zobacz także