Trwa ładowanie...
d175zjy

Ponad 533 tys. osób z Pomorza zachorowało na grypę. Pięć z nich zmarło

• Sześć osób w Prabutach choruje na świńską grypę
• Od września na wszystkie odmiany choroby zapadło ponad 533 tys. osób
• Pięć osób zmarło
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ponad 533 tys. osób z Pomorza zachorowało na grypę. Pięć z nich zmarło
(PAP, Fot: Tomasz Waszczuk)
d175zjy

- W szpitalu w tej chwili leczone są tylko cztery osoby. Jeden pacjent został już wypisany, natomiast druga osoba jest leczona w domu - precyzował przedstawiciel placówki medycznej. W szpitalu nadal przebywa również mężczyzna, który był pierwszym potwierdzonym przypadkiem zarażenia świńską grypą. Jak zapewnił prezes, wszyscy pacjenci są w dobrym stanie - mówi Paweł Chodyniak, prezes szpitala.

Pod koniec lutego do prabuckiego szpitala przyjęto mężczyznę w ciężkim stanie. Początkowo testy nie wykazały grypy, ale wskazywały na to objawy. Dlatego przeprowadzono badania genetyczne, które potwierdziły występowanie szczepu AH1N1 u 44-letniego pacjenta. Lekarza, pracownicę rejestracji oraz dwie pielęgniarki poddano izolacji. W związku z chorobą wprowadził dodatkowe procedury zapobiegawcze. Czasowo wprowadzono zakaz odwiedzin chorych przez bliskich. Zostanie on zniesiony, gdy szpital upora się z chorobą.

- Nie należy siać niepotrzebnej paniki. Grypa szczepu AN1H1 jest średnio-ciężkim szczepem. Jego pojawienie się przewidziane zostało w ubiegłym roku przez WHO. Nieleczona albo zbyt późno leczona choroba zawsze prowadzi do powikłań. W wypadku tak dużej liczby zarażonych jest to tym bardziej możliwe - ocenia w rozmowie z Wirtualną Polską Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

d175zjy

Ile osób zachorowało na grypę na Pomorzu od września? Jak wynika z najnowszych danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej od rozpoczęcia sezonu grypowego, ofiarą choroby padło ponad 533 tys. mieszkańców Pomorza. Od 1 września 2015 roku do 7 marca 2016 r. zarejestrowano 5 przypadków zgonów osób, u których stwierdzono obecność wirusa grypy. Tylko w okresie od 1 do 7 marca zanotowano ponad 22 tys. nowych przypadków. W ubiegłym roku było ich w tym samym okresie o 5 tys. więcej. Największa zachorowalność jest w powiatach wejherowskim, tczewskim i kościerskim. Najmniejsza zaś w człuchowskim, nowodworskim oraz sztumskim.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d175zjy

Podziel się opinią

Share

d175zjy

d175zjy
Więcej tematów