Trwa ładowanie...
d1xwzbb

Pomorskie: paliwo z... róż

Produkcja biomasy z bezkolcowej odmiany róż ma ruszyć we wrześniu w powiecie człuchowskim (Pomorskie) na kilkuset hektarach gruntu, należących do Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. To pierwszy w kraju program uzyskiwania biopaliwa z tej rośliny.

d1xwzbb
d1xwzbb

Z produkowanej z róż biomasy zostanie wytworzony brykiet, który będzie służył jako opał np. w kotłowniach osiedlowych. Po uruchomieniu produkcji biomasy chcemy otworzyć zakład, w którym - także z biomasy - będziemy uzyskiwać metanol, który może zastąpić ropę naftową. Produkcja alkoholu oraz uprawa róż zwiększy o kilkaset miejsca pracy w regionie - powiedział starosta człuchowski Aleksander Gappa.

Jak twierdzi starosta, podpisane już zostały umowy z AWRSP oraz Konsorcjum "Bioenergia na rzecz rozwoju wsi". Do końca czerwca wszystkie formalności będą załatwione, a we wrześniu rozpoczniemy zatrudnianie pracowników oraz sadzenie krzewów bezkolcowych róż - dodał Gappa.

Według kierownika Konsorcjum "Bioenergia na rzecz rozwoju wsi" prof. Wiesława Ciechanowicza z Polskiej Akademii Nauk, produkcja biomasy m.in. z róż, odpadów drzewnych, wierzby to potencjalne źródło energii nieszkodliwej dla środowiska.

Nie należy zapominać, że uruchomienie produkcji biomasy wiąże się ze zwiększeniem liczby miejsc pracy na wsi. To także droga do zmniejszenia emisji gazów, powodujących efekt cieplarniany - dodał Ciechanowicz.

Jeżeli projekt się powiedzie, krzewy specjalnej odmiany róży będą uprawiane na 60 tysiącach hektarów ziemi w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim oraz warmińsko-mazurskim. (jask)

d1xwzbb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xwzbb
Więcej tematów