Trwa ładowanie...

Pomorska Kolej Metropolitarna gotowa. Kolejka zacznie kursować 1 września

Koniec. Zakończyła się budowa pierwszej od 40 lat nowej linii kolejowej w Polsce. Pomorska Kolej Metropolitarna docelowo połączy Gdańsk i Gdynię z lotniskiem oraz Kaszubami. Inwestycja kosztowała 700 mln zł.

Share
Pomorska Kolej Metropolitarna gotowa. Kolejka zacznie kursować 1 września
Źródło: Facebook, fot: Oficjalny profil PKM
d4inyuu

- Wraz z PKM w Gdańsku i na Pomorzu pojawił się nowy korytarz transportowy, wokół którego powstaje nowoczesna infrastruktura, zarówno transportowa, jak i mieszkalna oraz biznesowo-usługowa. Można powiedzieć, że wraz z budową kolei metropolitalnej buduje się całe miasto - mówi Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Torowisko wraz z niezbędną infrastrukturą kolejową było gotowe wiosną. Jednak od mają trwały wszystkie niezbędne prace kosmetyczne i testy wytrzymałościowe. Wszystko przebiegło jednak pomyślnie w efekcie czego na początku sierpnia Urząd Transportu Kolejowego przekazał zarządcy PKM świadectwo bezpieczeństwa infrastruktury.

Od pierwszego września z Wrzeszcza na gdańskie lotnisko odjeżdżać będą 72 pary pociągów, co kwadrans. W weekendy oraz święta liczba kursów zostanie zredukowana o połowę. PKM dzień zaczynać będzie bardzo wcześnie. Pierwsze składy ruszą krótki po 3.40 z Gdańska Głównej oraz Gdyni Głównej. Większość składów PKM ruszać będzie z Wrzeszcza oraz Wielkiego Kacka. Przyczyną tego jest trwający remont linii kolejowej od Osowej w kierunku do Gdyni. Zwyczajnie na torowisku nie ma miejsca dla tak dużej liczby składów. W październiku planowana jest zmiana rozkładu jazdy i wydłużenie trasy aż do Kartuz.

d4inyuu

Bilety na nową kolejkę dostępne będą w przedsprzedaży od 25 sierpnia. Jednorazowy przejazd PKM w obrębie miasta od 1 września będzie kosztować 3,5 zł. Pasażerowie, którzy będą chcieli poruszać się po całej metropolii zapłacą sześć złotych. PKM ze względu na procedury przetargowe nie będzie miała na razie własnych biletomatów. Bilety będą sprzedawane przez pracowników SKM bezpośrednio w pociągach lub na peronach.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d4inyuu

Podziel się opinią

Share
d4inyuu
d4inyuu
Więcej tematów