Trwa ładowanie...

Pomorscy rolnicy blokują drogi. W czwartek będą w Warszawie

Pomorscy rolnicy przyłączają się do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. W poniedziałek swój protest rozpoczęli chojniccy rolnicy. Do środy będą blokować drogi. W czwartek wszyscy spotkają się przed kancelarią premiera w Warszawie.
Share
Pomorscy rolnicy blokują drogi. W czwartek będą w Warszawie
Źródło: Facebook, Fot: Oficjalny profil akcji protestacyjnej
d8dkzdr

Od poniedziałku blokowana jest droga Chojnice-Tuchola w miejscowości Silno. Na miejscu zjawiło się ponad 100 rolników oraz dwadzieścia ciągników. Protest polega na permanentnym przechodzeniu przez przejście dla pieszych. Przepuszczane są jedynie autobusy. Ruch otwierany jest co godzinę na kwadrans. Policja wytyczyła już niezbędne objazdy. Wszyscy kierowcy, którzy nie chcą czekać na przejazd, powinni skorzystać z drogi przez Lichnowy i Sławęcin lub przez Zamarte i Sępólno Krajeńskie.

- Nie chcę wiele. Chcę godnie żyć. Ja sprzedaję kilogram wieprzowiny za cztery złote. W sklepie kosztuje ponad 17. Kto na tym zarabia, bo ja nie – mówi Wirtualnej Polsce jeden z protestujących.

Kością niezgody pomiędzy rządem oraz rolnikami są pieniądze. Praca na roli przynosi z roku na rok coraz większe straty. Blokujący drogi domagają się powołania specjalnej komisji oraz przygotowania pakietów systemowych nowelizacji w sektorze rolnym. Ich celem miałoby być trwałe podniesienie opłacalności wytwórstwa mięsa, mleka i owoców. Rolnicy chcą również, aby polska ziemia była lepiej chroniona przed wykupem przez cudzoziemców.

d8dkzdr

Podobny protest miał miejsce w ubiegłym tygodniu w Starogardzie Gdańskim. Tam po mieście jeździła grupa kilkunastu ciągników. Część z nich była oflagowana. Pojazdy poruszały się po głównych drogach z niewielską prędkością jednak nie tarasowały przejazdu.

Solidarność Rolników Indywidualnych oraz rolnicze OPZZ zapowiedziały na czwartek kolejną manifestację w Warszawie. Pomorscy rolnicy zapowiedzieli, że wezmą w niej udział. Przed kancelarią premiera stanąć ma zielone miasteczko.

Tomasz Gdaniec, Wirtualna Polska

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d8dkzdr

Podziel się opinią

Share
d8dkzdr
d8dkzdr
Więcej tematów