Trwa ładowanie...

Pomorscy prokuratorzy zakończyli śledztwa ws. grup nielegalnie obracających tytoniem

• Pomorscy śledczy zakończyli śledztwa ws. dwóch grup przestępczych
• Oskarżeni zajmowali się nielegalną produkcją i handlem wyrobami tytoniowymi
• Prok. Korycki: wytworzyli ponad 20 ton wyrobów tytoniowych o wartości 13,3 mln zł oraz 1,3 tony suszu tytoniowego wartego 639 tys. zł

Share
Pomorscy prokuratorzy zakończyli śledztwa ws. grup nielegalnie obracających tytoniem
Źródło: Policja
d3m3ywn

- Prokuratura Okręgowa w Słupsku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 4 mężczyznom podejrzanym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Grupa nielegalnie wytwarzała wyroby tytoniowe i narażała Skarb Państwa na uszczuplenie podatku akcyzowego - mówi Wirtualnej Polsce prok. Jacek Korycki z Prokuratury Okręgowej w Słupsku.

Przypomnijmy fakty. Śledztwo w tej sprawie rozpoczęło się w październiku 2014 roku, dzięki dochodzeniu prowadzonemu przez CBŚP oraz gdyńskich celników. Funkcjonariuszom udało się ustalić, że na terenie Pomorza działa zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się produkcją i nielegalnym obrotem tytoniem. Podczas śledztwa zatrzymano dwóch słupszczan - 24-letniego Adrian C., który kroił dostarczone mu liście tytoniowe oraz 45-letniego kuriera - Waldemara J. Członkami grupy byli również 57-letni Zdzisław K. oraz 53-letni Włodzimierz P.

d3m3ywn

Jak ustalono w toku śledztwa, członkowie grupy wytwarzali krajankę tytoniową w Kobylnicy, Gdyni, Pruszczu Gdańskim i Koszwale na polecenie Włodzimierza P., który był dostarczycielem surowców oraz narzędzi i organizował odbiór gotowej krajanki.

- Łącznie wytworzyli ponad 20 ton wyrobów tytoniowych o wartości 13,3 mln zł oraz 1,3 tony suszu tytoniowego wartego 639 tys. zł. Oskarżeni przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów. Kierującemu grupą Włodzimierzowi P. grozi do 10 lat, a pozostałym oskarżonym - do 8 lat pozbawienia wolności. Oprócz Włodzimierza P., który został tymczasowo aresztowany, oskarżeni odpowiadać będą z wolnej stopy. Sprawę rozpatrzy Sąd Okręgowy w Słupsku - dodaje prok. Korycki.

Podobne śledztwo zakończyło się właśnie w okręgu gdańskim. Do sądu skierowano akt oskarżenia przeciwko sześciu mężczyznom w wieku od 38 lat do 64 lat, którym przypisuje się popełnienie szeregu przestępstw karno-skarbowych, mających związek z ujawnionym przemytem wyrobów tytoniowych. Nielegalny proceder opierał się m.in. na nabywaniu i sprowadzaniu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej towarów w postaci papierosów bez polskich oznaczeń skarbowych akcyzy, pod pozorem procedury tranzytu i przedkładaniu organom celnym nierzetelnych dokumentów, a następnie wprowadzaniu towarów tytoniowych do obrotu.

- Spowodowało to uszczuplenia należności Skarbu Państwa oraz budżetu Wspólnoty Europejskiej z tytułu należnego cła, podatku akcyzowego oraz podatku VAT. Ponadto, jednemu z oskarżonych przypisano założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, a czterem - udział w zorganizowanej grupie przestępczej - informuje Wirtualną Polskę prok. Tatiana Paszkiewicz z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3m3ywn

Podziel się opinią

Share
d3m3ywn
d3m3ywn
Więcej tematów