Trwa ładowanie...
26-11-2004 02:20

"Polski spisek wymyślił Juszczenkę"

Rosyjski politolog Siergiej Markow powiedział, że lider ukraińskiej opozycji Wiktor Juszczenko to
"wymysł polskich propagandzistów". Celem Polaków jest - jak
twierdzi - zwiększenie wpływu na Unię Europejską.

Share
"Polski spisek wymyślił Juszczenkę"Źródło: AFP
d168eel

Kampania wyborcza Wiktora Juszczenki została opracowana przez polską diasporę, a jej ojcem ideologicznym jest Zbigniew Brzeziński i jego dwóch synów - powiedział kremlowski politolog na konferencji prasowej w Moskwie.

Dwóch synów Brzezińskiego - kontynuował swój wywód Markow - współpracuje ściśle z szefem fundacji Freedom House Adrianem Karatnyckym. Razem ściągnęli - mówił - na Ukrainę Lecha Wałęsę, a teraz przybywającego w piątek do Kijowa Aleksandra Kwaśniewskiego.

Markow utrzymywał, że "Polacy chcą doprowadzić do powtórki scenariusza socjotechnicznego z Belgradu i Tbilisi". Celem nie jest pokój lecz przekazanie władzy Juszczence - powiedział.

d168eel

W ten sposób polska klasa rządząca chce zwiększyć swój wpływ na Unię Europejską, gdzie chciałaby odgrywać taką samą rolę jak Francja i Niemcy - powiedział Markow. Główny cel Polski to zostanie przywódczynią całej Europy środkowo-wschodniej - dodał.

Markow oskarżył też Polskę, że swoje plany forsuje potajemnie. Utrzymywał, że Ukraińcy odnoszą się do Polaków "z ogromnym niedowierzaniem". Przypominał krzywdy doznane przez Ukrainę z rąk "polskich panów" i twierdził, że Polacy do dziś uważają Ukraińców za "ludzi drugiej kategorii".

Markow był jednym z głównych rosyjskich socjotechników zaangażowanych po stronie premiera Wiktora Janukowycza. Według ukraińskiej Centralnej Komisji Wyborczej Janukowycz pokonał w niedzielę Juszczenkę w drugiej turze wyborów. Jednak opozycja, która zrewoltowała znaczną część kraju, uważa wyniki za sfałszowane.

Na antypolskie wystąpienie jednego z głównych socjotechnologów Kremla z ironią zareagowała część rosyjskich stron internetowych. Protokoły mędrców Brzezińskich. Odkryty światowy polski spisek - piszą autorzy strony global.rus, nawiązując do popularnej antysemickiej książki "Protokoły mędrców Syjonu".

Ta sama strona przypomina wcześniejsze wypowiedzi Markowa. Przed pierwszą turą ukraińskich wyborów miał on twierdzić, że Juszczenkę popierają jedynie grekokatolicy z zachodu Ukrainy, a przed drugą utrzymywał, że Janukowycz ma "zwycięstwo w kieszeni".

d168eel
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d168eel
d168eel
Więcej tematów