WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Polski spisek wymyślił Juszczenkę"

Rosyjski politolog Siergiej Markow powiedział, że lider ukraińskiej opozycji Wiktor Juszczenko to
"wymysł polskich propagandzistów". Celem Polaków jest - jak
twierdzi - zwiększenie wpływu na Unię Europejską.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wiktor Juszczenko
Wiktor Juszczenko (AFP)
WP

Kampania wyborcza Wiktora Juszczenki została opracowana przez polską diasporę, a jej ojcem ideologicznym jest Zbigniew Brzeziński i jego dwóch synów - powiedział kremlowski politolog na konferencji prasowej w Moskwie.

Dwóch synów Brzezińskiego - kontynuował swój wywód Markow - współpracuje ściśle z szefem fundacji Freedom House Adrianem Karatnyckym. Razem ściągnęli - mówił - na Ukrainę Lecha Wałęsę, a teraz przybywającego w piątek do Kijowa Aleksandra Kwaśniewskiego.

Markow utrzymywał, że "Polacy chcą doprowadzić do powtórki scenariusza socjotechnicznego z Belgradu i Tbilisi". Celem nie jest pokój lecz przekazanie władzy Juszczence - powiedział.

WP

W ten sposób polska klasa rządząca chce zwiększyć swój wpływ na Unię Europejską, gdzie chciałaby odgrywać taką samą rolę jak Francja i Niemcy - powiedział Markow. Główny cel Polski to zostanie przywódczynią całej Europy środkowo-wschodniej - dodał.

Markow oskarżył też Polskę, że swoje plany forsuje potajemnie. Utrzymywał, że Ukraińcy odnoszą się do Polaków "z ogromnym niedowierzaniem". Przypominał krzywdy doznane przez Ukrainę z rąk "polskich panów" i twierdził, że Polacy do dziś uważają Ukraińców za "ludzi drugiej kategorii".

Markow był jednym z głównych rosyjskich socjotechników zaangażowanych po stronie premiera Wiktora Janukowycza. Według ukraińskiej Centralnej Komisji Wyborczej Janukowycz pokonał w niedzielę Juszczenkę w drugiej turze wyborów. Jednak opozycja, która zrewoltowała znaczną część kraju, uważa wyniki za sfałszowane.

Na antypolskie wystąpienie jednego z głównych socjotechnologów Kremla z ironią zareagowała część rosyjskich stron internetowych. Protokoły mędrców Brzezińskich. Odkryty światowy polski spisek - piszą autorzy strony global.rus, nawiązując do popularnej antysemickiej książki "Protokoły mędrców Syjonu".

WP

Ta sama strona przypomina wcześniejsze wypowiedzi Markowa. Przed pierwszą turą ukraińskich wyborów miał on twierdzić, że Juszczenkę popierają jedynie grekokatolicy z zachodu Ukrainy, a przed drugą utrzymywał, że Janukowycz ma "zwycięstwo w kieszeni".

Polub WP Wiadomości
WP
WP