kongres
05-01-2008 (12:30)

"Polska Lewica rodzi się z potrzeby rozumu"

W Łodzi zakończył się pierwszy Kongres Polskiej Lewicy pl. - partii tworzonej przez Leszka Millera. Były premier został wybrany na przewodniczącego nowego ugrupowania niemal jednogłośnie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Polska Lewica rodzi się z potrzeby rozumu"
(PAP)
WP
Podziel się

Galeria

[

Podziel się
WP

]( http://wiadomosci.wp.pl/kongres-zalozycielski-polskiej-lewicy-6038637215753345g )
Kongres założycielski Polskiej Lewicy

Podziel się

W kongresie, wzięło udział ponad 200 osób. Przeciwko kandydaturze Millera był tylko jeden delegat.

Na razie jesteśmy pospolitym ruszeniem, które przybywa na ratunek lewicy. Jak najszybciej musimy przeobrazić się w pełnokrwistą partię polityczną - powiedział b. premier i b. polityk SLD w wystąpieniu na kongresie.

WP

Według niego, "Polska Lewica rodzi się z potrzeby rozumu".

Dziś stawiamy kolejny ważny krok. Tworzymy struktury i program. W przeciwieństwie do innych partii lewicowych, my nie czujemy lęku przed mówieniem o PRL. Z najwyższym szacunkiem odnosimy się do ludzi, którzy po tragicznej wojnie budowali Polskę - podkreślił Miller.

Zdaniem b. premiera, ludzie, którzy tworzyli dawną Polskę, nie są "płatnymi pachołkami, których trzeba się wstydzić".

Czas skończyć z celebrowanie wydarzeń tragicznych. Czas zacząć pokazywać, zwycięskie walki. Okrągły Stół, to pozytywna karta w naszej historii - mówił Miller. Dodał, że obywatele powinni czuć się dobrze w demokratycznej Polsce, gdzie nie ma miejsca na "lustracyjne stosy".

WP

Założenia programowe Polskiej Lewicy, partii, która nie została jeszcze zarejestrowana, zakładają m.in. zwiększenie dostępu do rynku pracy, sprawiedliwy podział majątku narodowego w taki sposób, aby zwiększyć przychód państwa, dalszą integrację z UE, utrzymanie bezpłatnego dostępu do edukacji i rozdział państwa od Kościoła.

Miller zrezygnował z członkostwa w SLD we wrześniu ub. roku, gdy nie znalazł się na liście wyborczej do Sejmu koalicji Lewica i Demokraci. Wkrótce potem został "numerem 1" na łódzkiej liście Samoobrony do Sejmu. Wtedy też b. premier zapowiedział, że razem z lokalnymi działaczami z SLD stworzy nową formację lewicową.

W wyborach Miller otrzymał zaledwie 4142 głosy, a Samoobrona nie przekroczyła 5% progu wyborczego. W zwycięskich dla SLD wyborach w 2001 roku startując w Łodzi Miller jako szef Sojuszu uzyskał ponad 145 tys. głosów.

Polub WP Wiadomości
WP
WP