Trwa ładowanie...

Polscy wolontariusze odbudowują nepalską wieś po trzęsieniu ziemi. "To będzie Mała Polska"

Nepalską wieś Dumre odgruzowuje już pierwsza grupa polskich wolontariuszy. Chcą odbudować domy mieszkalne i szkołę. Powstać ma również Dom Polski z punktem medycznym. W przyszłym roku do wioski mają przyjechać pierwsi polscy lekarze. Całkowity koszt odbudowy wsi to 400 tys. zł.

Share
Polscy wolontariusze odbudowują nepalską wieś po trzęsieniu ziemi. "To będzie Mała Polska"
Źródło: Wikipedia
d3kmc8x

- Do tej pory za pieniądze zebrane wśród naszych przyjaciół zbudowaliśmy trzy zbiorniki wody pitnej dla Dumre. Składa się on z instalacji kilku studni, zbiornika o pojemności siedmiu tys. litrów oraz systemu rur, którymi woda ze źródła płynie do wsi – mówi Wirtualnej Polsce Sławomir Matczak z Fundacji „Mała Polska w Nepalu”.

W Nepalu pracują już pierwsi wolontariusze z Polski. Są to głównie osoby znające się na budownictwie – inżynierowie, architekci oraz budowlańcy. Praca na miejscu rozpoczęła się od rozbiórki uszkodzonych budynków. Organizatorzy pomocy chcą odbudować 16 domów mieszkalnych, szkołę oraz Dom Polski. W placówce tej ma znaleźć się miejsce dla gabinetu zabiegowego, punktu szpitalnego oraz warsztatu oraz pokojów dla wolontariuszy i mieszkańców. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że brakuje benzyny ze względu na indyjskie embargo. Problem udało się jednak rozwiązać. Obecnie paliwo do maszyn sprowadzane jest z Chin.

d3kmc8x

Większość domów w Dumre jest zbudowana z bardzo prostych elementów – bambusa oraz blachy falistej. Organizatorzy akcji szacują, że na odbudowę całej wioski potrzeba ok. 350-400 tys. złotych. Do poniedziałku organizatorzy uzbierali tylko 25 proc. wymaganej kwoty. W ciągu kilku ostatnich dni sytuacja się zmieniła.

- Cały czas zgłaszają się do nas ludzie oferujący pomoc. Fundacja Redemptoris Missio przekaże nam 40 tys. zł. Połowa tej kwoty zostanie przekazana na budowę Domu Polskiego, a za pozostałe pieniądze wiosną przyszłego roku sprowadzeni zostaną na miejsce lekarze z Polski. Przez internet zgłosiła się do nas prosząca o anonimowość osoba, która zadeklarowała, że przekaże 20 tys. zł na budowę jednego domu. Pieniądze trafiły już na nasze konto. Dzwonią do mnie również osoby, które idą na wyprawy w Himalaje. Deklarują, że po wypadzie w góry, będą nam pomagać w Nepalu – dodaje Matczak.

Trzęsienie ziemi, które nawiedziło Nepal pod koniec kwietnia było największą klęską naturalną od kilku lat. Zginęło wówczas prawie 9 tys. osób, a dalsze 20 tys. zostało rannych. Zniszczeniu uległy również zabytki i domy mieszkalne. Szacuje się, że 90 proc. szkół nie nadaje się do użytku.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3kmc8x

Podziel się opinią

Share
d3kmc8x
d3kmc8x
Więcej tematów