RegionalneKrakówPołączono siły w walce ze smogiem w Krakowie

Połączono siły w walce ze smogiem w Krakowie

Połączono siły w walce ze smogiem w Krakowie
Źródło zdjęć: © WP | Robert Kulig
Robert Kulig
10.03.2015 15:08, aktualizacja: 15.03.2015 12:13

W Krakowie podpisano pakt na rzecz czystego powietrza. Rząd, samorząd oraz organizacje społeczne wspólnie staną do walki ze smogiem.

Samorząd, przedstawiciele rządu oraz Krakowskiego Alarmu Smogowego, podpisali porozumienie pozwalające skuteczniej walczy z zanieczyszczonym powietrzem w Małopolsce.
Istotnym punktem paktu jest ustalenie i wdrożenie norm jakości węgla, przyjęcie standardów emisyjnych dla kotłów na paliwo stałe i najważniejsze - zwiększenie kompetencji samorządów wojewódzkich i lokalnych.

- Bez tych dodatkowych narzędzi prawnych, działania samorządów nie przyniosą oczekiwanego efektu. Rząd powinien jak najszybciej określić szczególnie normy jakości węgla i zająć się też standardami kotłów, podobnie jak to zrobiono niedawno w Czechach - mówił Andrzej Guła, prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego.

- Kraków i Małopolska są liderami w walce ze smogiem. To Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął jako pierwszy w kraju zakaz stosowania węgla w paleniskach domowych na terenie Krakowa. To dlatego nie gdzie indziej, ale właśnie w Krakowie, przedstawiciele rządu, samorządu i organizacji społecznych podpisali Porozumienie na rzecz Czystego Powietrza - mówił Wojciech Kozak, wicemarszałek Małopolski.

Propozycje zmian prawnych w zakresie walki o poprawę powietrza pozytywnie oceniają samorządowcy.

- Dotychczas działania Krakowa nie miały wystarczającego wsparcia rządu. To co obecnie jest proponowane choćby w zakresie ograniczenia emisji komunikacyjnej, to krok w dobrym kierunku. Czekamy na konkrety, które pozwolą nam na szybkie wdrożenie nowych działań - komentuje podpisanie paktu Witold Śmiałek, Doradca Prezydenta Krakowa ds. Jakości Powietrza.

Robert Kulig, Wirtualna Polska

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (19)
Zobacz także