Trwa ładowanie...
d1kw4fd

Połączenie WiFi na 250 km. Studenci z Wrocławia pobili rekord Polski

Odległość między szczytem Wielka Sowa w Górach Sowich a masywem Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim to w linii prostej ok. 250 km. Taka odległość nie stanowi jednak problemu dla Wireless Group. Studenci z Politechniki Wrocławskiej właśnie pobili rekord Polski długości połączenia WiFi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Połączenie WiFi na 250 km. Studenci z Wrocławia pobili rekord Polski
(Facebook, Fot: Wireless Group)
d1kw4fd

Wielka Sowa to najwyższy szczyt Gór Sowich na Dolnym Śląsku – ma 1015 metrów wysokości bezwzględnej, a na jego wierzchołku znajduje się wysoka na ponad 20 metrów wieża widokowa, z której rozpościera się niesamowity widok na Sudety. Babia Góra to nazwa masywu w Beskidzie Żywieckim, choć to określenie przylgnęło także do nazwy najwyższego szczytu tegoż masywu, górującego 1725 metrów nad poziomem morza.

Od Wielkiej Sowy do Babiej Góry w linii prostej jest ponad 250 kilometrów. Grupa studentów oraz doktorantów z koła naukowego Wireless Group przy Katedrze Teleinformatyki i Telekomunikacji Politechniki Wrocławskiej postanowiła między tymi dwoma punktami ustanowić połączenie WiFi. Choć zadanie nie było łatwe, studenci odnieśli pełen sukces.

- Pierwsze testy na 35 i 100 km powiodły się, ale nasz apetyt ciągle rósł i nie poprzestawaliśmy. Ostatecznie, choć pogoda nie sprzyjała, w sobotę zrealizowaliśmy cel, jaki sobie postawiliśmy i udało nam się nawiązać połączenie WiFi w częstotliwości 5GHz na odległość 250 kilometrów – mówią uczestnicy projektu Radiolinia.

d1kw4fd

Tym samym, studenci z Wireless Group ustanowili rekord Polski w długości nawiązanego połączenia WiFi – ponadto, to drugi wynik w Europie, a trzeci na świecie. Łącznie przy realizacji przedsięwzięcia udział wzięło 10 osób, podzielonych na dwa pięcioosobowe zespoły – jeden pracujący na Babiej Górze, drugi – na Wielkiej Sowie.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1kw4fd

Podziel się opinią

Share
d1kw4fd
d1kw4fd
Więcej tematów