ycipk-3e94jv
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Polacy wrócili bezpiecznie z Libanu

Do kraju wrócili już Polacy ewakuowani z
Libanu - 214 osób. Przylecieli pięcioma samolotami, które wylądowały na warszawskim lotnisku wojskowym.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polacy wrócili bezpiecznie z Libanu
(PAP, Fot: Jacek Turczyk)
ycipk-3e94jv

Ewakuacja obcokrajowców z Libanu, gdzie od blisko tygodnia Izrael prowadzi ofensywę zbrojną w celu wyeliminowania bojówek szyickich fundamentalistów z Hezbollahu, trwa od kilku dni.

Pierwsze dwa samoloty TU-154, udostępnione przez Ministerstwo Obrony Narodowej na potrzeby akcji ewakuacyjnej, wylądowały po północy. Pozostałe trzy mniejsze samoloty typu CASA wylądowały w Warszawie między godz. 4 a 5.

Większość z ewakuowanych to Polacy, ale byli także Niemcy, Słowacy, Słoweńcy, Amerykanie i Libańczycy. Są wśród nich dzieci. Na przylatujących czekały rodziny i pomoc medyczna.

ycipk-3e94jv

Po przyspieszonej odprawie celnej ewakuowani z Libanu oraz oczekujący na nich bliscy, odpoczywali w przygotowanym miasteczku namiotowym na terenie lotniska, gdzie zapewniono opiekę medyczną i psychologiczną oraz podawano napoje i jedzenie.

W sumie przygotowano dwanaście 10-osobowych namiotów. W jednym z namiotów utworzono ambulatorium, na lotnisku dyżurowały także karetki pogotowia; Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapewniło możliwość opieki zdrowotnej w swoim szpitalu.

Następnie powracających z Libanu rozwieziono m.in. busami do ośrodków z miejscami noclegowymi lub na dworce, jeśli deklarowali chęć natychmiastowego powrotu do domów.

Wcześniej wicepremier, szef MSWiA Ludwik Dorn poinformował, że przylatujący mają zapewnione miejsca noclegowe w pięciu ośrodkach: w Świdrze, w dwóch akademikach Wojskowej Akademii Technicznej i w Józefowie. Miejsc dla Polaków ewakuowanych jest wręcz z naddatkiem - powiedział wicepremier Dorn podczas nocnej konferencji prasowej na lotnisku.

ycipk-3e94jv

Dorn podkreślił, że wszyscy Polacy, którzy zgłosili chęć wyjazdu znaleźli miejsce w samolotach.

Polacy i nieliczni cudzoziemcy byli zmęczeni po podróży, ale też zadowoleni z bezpiecznego powrotu. Wyjeżdżali w dużym pośpiechu, wielu z nich miało przy sobie jedynie podręczny bagaż z rzeczami osobistymi.

Od razu zdecydowaliśmy się wyjechać. Wszystko jest zbombardowane - relacjonował dziennikarzom Ali, Libańczyk, którego żona jest Polką. Dodał, że drogi, którymi poruszali się ewakuujący się Polacy, są już nieprzejezdne.

Pani Celina, Polka która z dwójką małych dzieci wróciła do Polski powiedziała, że ewakuacja przebiegała dobrze, choć w Syrii czekaliśmy ponad pięć godzin. Dodała, że w Libanie pozostał mąż.

ycipk-3e94jv

"Wszystko się działo jak sen, jak koszmar jakiś, szybko. Bomby spadały, samoloty" - mówiła o tym, co się działo w ciągu ostatnich godzin przed wyjazdem z Libanu.

Jak poinformował rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Andrzej Sadoś, operację koordynował sztab kryzysowy w MSZ. Departament Konsularny i Polonii uruchomił telefoniczne linie informacyjne oraz delegował zastępcę dyrektora do pomocy służbom konsularnym w miejscu wylotu.

Dodał, że ambasada RP w Bejrucie udzieli stosownej pomocy pozostałym w Libanie obywatelom polskim. Placówka będzie też w miarę możliwości udzielać wsparcia członom rodzin obywateli polskich, nie posiadającym obywatelstwa RP lub prawa pobytu w Polsce.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3e94jv

ycipk-3e94jv
ycipk-3e94jv