Polacy w Wielkiej Brytanii szykują się na święta wielkanocne

• W Wielkiej Brytanii mieszka ponad 850 tys. Polaków
• Wielu z nich wciąż wyjeżdża na Wielkanoc do Polski
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polacy w Wielkiej Brytanii szykują się na święta wielkanocne
(Fotolia)

Bezprecedensowa liczba podróży lotniczych między obu krajami, moda na wielkanocną babkę i wspólne ozdabianie jajek przez Polonię w Liverpoolu - Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii szykują się na obchody świąt wielkanocnych.

Według danych uzyskanych przez PAP, tanie linie lotnicze zaplanowały na wielkanocny tydzień ponad 120 tys. miejsc w samolotach na trasach między Polską a Wielką Brytanią, przygotowując się na rekordową liczbę Polaków, którzy chcą spędzić święta z bliskimi. Dwaj najwięksi przewoźnicy oferujący połączenia między obu krajami - Ryanair i WizzAir - zaplanowali ponad 680 lotów, w tym 408 z lub do brytyjskiej stolicy i 94 z lub do Warszawy.

Z kolei ci z ponad 850 tys. Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, którzy zostaną na święta w domu, mogą poczuć się jak w Polsce, kierując swe kroki do ponad 70 polskich parafii i ponad 200 miejscowości, w których regularnie odprawiana jest msza święta po polsku.

- Ograniczona liczba polskich kościołów w Wielkiej Brytanii sprawia, że wyprawa do kościoła, by poświęcić pokarmy, pochłania czas. Niektórzy parafianie dojeżdżają nawet godzinę lub dwie godziny i staje się to dla nich głównym wydarzeniem Wielkiej Soboty - powiedział w rozmowie z PAP ks. Bartosz Rajewski, proboszcz polskiej parafii w South Kensington w Londynie.

Ks. Rajewski ocenił, że wielu Polaków wciąż wyjeżdża na Wielkanoc do Polski, ale przybywa osób, które przyjeżdżają w odwiedziny do rodzin mieszkających w Londynie. Jak dodał, do polskich kościołów przychodzi również wielu wiernych z innych państw Europy Środkowej, m.in. z Czech, Słowacji, Litwy i Rosji.

- Tradycje obchodzimy te same (...). Szczególne znaczenie ma oczywiście święconka w Wielką Sobotę, kiedy jest dziesięć razy tyle osób co w normalną sobotę. Ten zwyczaj coraz częściej pojawia się także w parafiach angielskich: kilka osób prosiło mnie nawet o przesłanie obrzędu święcenia pokarmu i tłumaczyło go na angielski, aby wprowadzić go u siebie - powiedział.

Z jego obserwacjami zgadza się Elżbieta Kardynał, powierniczka Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii, zrzeszającego polskie organizacje na Wyspach.

- Z Wielkanocą wiąże się wiele typowo polskich tradycji, co sprawia, że ludzi ciągnie do kraju lub polskich kościołów w Wielkiej Brytanii - oceniła w rozmowie z PAP. Jednak - dodała - w coraz większym stopniu święta wywołują ruch w obie strony.

- Osiem, dziesięć lat temu zdecydowana większość Polaków wyjeżdżała do Polski, a następnie wracała tutaj. Teraz w coraz większym stopniu widzimy ruch do Wielkiej Brytanii: część rodzin już się tutaj osiedliła, ma domy i dla przykładowej czteroosobowej rodziny ściągnięcie babci i dziadka do siebie może okazać się prostszym i tańszym ruchem niż zaplanowanie (własnej) podróży do kraju - powiedziała Kardynał.

Program obejrzało ponad 3,5 miliona osób

Przykładem brytyjskiego otwarcia się na tradycje świąteczne innych kultur może być ubiegłotygodniowa premiera produkcji telewizyjnej BBC2 o wielkanocnych zwyczajach, w którym wziął udział polski szef kuchni Damian Wawrzyniak.

Program, prowadzony przez jedną z najpopularniejszych dziennikarek telewizyjnych Mary Berry i okrzyknięty przez brytyjską prasę "hymnem pochwalnym na cześć tego, jak imigracja wzbogaciła Wielką Brytanię", pokazał m.in. zwyczaje mieszkających na Wyspach Brytyjskich Polaków, Greków, Filipińczyków, Jamajczyków, Rosjan i Włochów.

Wawrzyniak, właściciel firmy doradztwa kulinarnego, zaprosił Berry do swojego domu, pokazując jej m.in., jak wygląda tradycyjny polski koszyk, a także jak przygotować tradycyjną babkę wielkanocną. Program obejrzało ponad 3,5 miliona osób, a ciasto stało się absolutnym hitem. - To rok babki! Wschodnioeuropejskie ciasto nowym szaleństwem wśród cukierników - napisał dziennik "The Telegraph", powołując się na wzrastającą popularność przysmaku nie tylko w Londynie, ale także w Stanach Zjednoczonych.

- W mediach społecznościowych setki ludzi wrzucają zdjęcia, że pieką babkę na święta. Odkąd zamieściliśmy tradycyjny przepis na babkę, dostajemy setki maili z pytaniami o to, jak zrobić zakwas, jaką mąkę lub masło wybrać. Niesamowite!" - zachwyca się Wawrzyniak, dodając, że najlepiej sprawdzają się produkty z polskich sklepów, których liczba w Wielkiej Brytanii lawinowo rośnie.

Jak podkreślił, kluczowym elementem wielkanocnych potraw jest nawiązanie do tradycji rodzinnych i tego, jak przygotowywano je w przeszłości. - Serwując wielkanocny obiad, chce się pokazać rodzinie i bliskim coś, co równie dobrze mogło stać na stole naszych pradziadków - powiedział.

Wśród tradycyjnych wydarzeń polsko-brytyjskich organizowanych w okresie świąt wielkanocnych są także warsztaty malowania pisanek w World Museum w Liverpoolu, przygotowane przez lokalną polską organizację Merseyside Polonia.

- W ramach podejmowanych przez nas działań chcemy jak najbardziej wychodzić do społeczności lokalnej i pokazywać jej naszą obecność, polskie zwyczaje. Tegoroczne warsztaty były już szóstymi, które zorganizowaliśmy, cieszyły się wyjątkowym zainteresowaniem - przyszło ponad 350 osób, które razem z nami malowały i obklejały jajka, a także szykowały palemki wielkanocne - cieszy się w rozmowie z PAP Gosia McKane, dyrektor Merseyside Polonia.

Jak podkreśla McKane, największa pisanka jest co roku przekazywana przez polską społeczność w Liverpoolu burmistrzowi miasta, a następnie w trakcie Wielkiego Tygodnia wystawiona na widok publiczny w ratuszu.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.