WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
polacy

Polacy ratują frekwencję w szkockich kościołach

Rzecznik Kościoła katolickiego w Szkocji Simon Danes powiedział, że napływ imigrantów z nowych krajów UE, w szczególności Polaków, przyniósł lokalnemu Kościołowi znaczne korzyści, odmłodził go i wzbogacił o nowe doświadczenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

"Jest to największe zwiększenie liczby katolików od czasu imigracji Irlandczyków do Szkocji pod koniec XIX w. Należy się cieszyć z tego przejawu odrodzenia, w sytuacji, gdy w Szkocji nie rodzi się wystarczająco dużo dzieci, a dorośli emigrują na dużą skalę" - cytuje Simona Danesa dziennik "The Scotsman".

Każdy powrót do Kościoła ze strony młodych ludzi z nowymi ideami i doświadczeniem życiowym jest mile widziany - dodał Danes.

Oficjalnie do pracy w Szkocji po 1 maja 2004 r. zarejestrowało się 20 tys. Polaków. Szkockie władze oceniają ich liczbę na 40 tys., ale nieoficjalne dane mówią o 50-70 tys.

WP

Do szkockiej stolicy Edynburga, gdzie liczbę Polaków ocenia się na 20 tys. sprowadzani są księża z Polski. 2,5 tys. Polaków żyjących w diecezji Aberdeen pozwoliło odwrócić spadkową tendencję ostatnich lat wywołaną szerzeniem się sekularyzacji. Największy wzrost liczby katolików odnotowała diecezja w Glasgow.

"Przynależność do Kościoła daje imigrantom poczucie ciągłości i tożsamości, gdy trafiają do innego kraju" - powiedziała gazecie Anna Frąckiewicz, przewodnicząca rady polskich organizacji w Edynburgu.

860 tys. Szkotów zadeklarowało się jako katolicy w spisie ludności z 2001 r., w ostatnich 10 latach liczba zdeklarowanych katolików zmniejszyła się w Szkocji o ok. 25%, na dzisiaj oceniana jest na ok. 520 tys., choć jak zastrzegają władze kościelne, do tych danych należy podchodzić z dystansem, ponieważ w życie Kościoła w Szkocji zaangażowanych jest ok. 100 tys. ludzi, którzy statystycznie nie są odnotowani jako katolicy.

Polub WP Wiadomości
WP
WP