Trwa ładowanie...
d2m4gry
Andrzej Duda

Polacy powiedzieli co myślą o "majstrowaniu" przy konstytucji. Oto wyniki sondażu

Blisko połowa Polaków popiera zmiany w ustawie zasadniczej, jednak pod warunkiem, że nie będzie to dyktat jedynie polityków. Referendum w sprawie zmiany konstytucji zapowiedział prezydent Andrzej Duda.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Protest w obronie Konstytucji.
Protest w obronie Konstytucji. (PAP)
d2m4gry

Sondaż w sprawie zmian w konstytucji przeprowadził na zlecenie Radia Zet i "Faktu" IBRiS. Respondenci odpowiadali na następujące pytanie: "Prawo i Sprawiedliwość chce zmienić Konstytucję. Jakie jest Pana/Pani zdanie na ten temat".

Z badania wynika, że 49,4 proc. Polaków jest za zmianą konstytucji, ale tylko pod pewnymi warunkami. Chodzi o to, żeby nad nowymi zapisami politycy pracowali wspólnie z innymi środowiskami: prawników, sędziów, pracodawców.

36 proc. badanych uważa, że jakiekolwiek zmiany w ustawie zasadniczej to zły pomysł. 6,2 proc. odpowiedziało, że zmiany są potrzebne, a 5,4, że powinno się je przeprowadzić, ale pod warunkiem współpracy PiS z opozycją.

d2m4gry

Prezydent zapowiada referendum

- Czas na poważna debatę na temat konstytucji, co jako prezydent w dniu konstytucji 3 maja z całą mocą powiedzieć, na debatę z udziałem dojrzałego polskiego społeczeństwa, nie tylko elit i polityków - mówił 3 maja Andrzej Duda na Pl. Zamkowym w Warszawie.

- Chcę, aby w przyszłym - 2018 roku - odbyło się referendum w sprawie konstytucji. W moim przekonano jako prezydenta, moi rodacy mają prawo się wypowiedzieć czy konstytucja obowiązująca od 20 lat funkcjonuje dobrze, czy są zadowolenie z tego modelu ustrojowego. Czas rozpocząć tę ważną debatę w w 20-lecie konstytucji, na rok przed 100. rocznicą odzyskania niepodległości – podkreślił prezydent.

(oprac. Patryk Skrzat)

d2m4gry

Podziel się opinią

Share
d2m4gry
d2m4gry
Więcej tematów