ycipk-3f088e

Pogoda. Ulewny deszcz w Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia II stopnia

Pogoda da nam w środę w kość. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed ulewami. Możliwe, że lokalnie zostaną nawet przekroczone stany ostrzegawcze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
IMGW wydał ostrzeżenia hydrologicznie
IMGW wydał ostrzeżenia hydrologicznie (ventusky)
ycipk-3f088e

Pogoda. Nad obszarem południowo-wschodniej Polski (na południu Śląska, w Małopolsce, na Podkarpaciu i na Lubelszczyźnie) zalega aktywny front atmosferyczny, który rozciąga się od niżu znad zachodniej Rosji po niż znad Włoch. Na południowym wschodzie zalega jeszcze ciepła polarnomorska masa powietrza. Z północnego zachodu jednak napływa już chłodne powietrze.

Jak prognozują dla Wirtualnej Polski synoptycy Cumulusa, do godzin południowych możemy spodziewać się intensywnych opadów deszczu.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed bardzo silnym deszczem dla województw podkarpackiego i małopolskiego. Wydano również w województwach podkarpackim i zachodniopomorskim ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia. Tam lokalnie spodziewane są przekroczenia stanów ostrzegawczych. Na Zalewie Szczecińskim możliwe jest nawet osiągnięcie stanu alarmowego.

ycipk-3f088e

Prognozuje się, że w sumie po nocnych i porannych opadach deszczu na obszarze południowo-wschodniej Polski spadnie od 15 do 25 l/m2, a na południu Małopolski, na Podkarpaciu i na południowym–wschodzie Lubelszczyzny nawet do 30-33 litrów wody na każdy metr kwadratowy powierzchni.

Tak intensywne opady (głównie w górach i na przedgórzu w pasie od Beskidów przez Tatry po Bieszczady) przyczynią się do wezbrania wody w potokach i rzekach górskich, a nawet nie wyklucza się lokalnych zalań i podtopień. Po upływie doby i po zejściu wysokiej wody z gór i przedgórza odnotujemy podwyższony stan wody w korytach głównych rzek południowo-wschodniej Polski.

imgw
Podziel się

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl.

ycipk-3f088e

Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3f088e

ycipk-3f088e