Trwa ładowanie...

Pogoda. Powrót opadów śniegu do Polski. W drugiej połowie tygodnia możliwe duże ochłodzenie

W nadchodzącym tygodniu czeka nas powrót zimowych warunków zarówno w postaci opadów śniegu, jak i spadku temperatur. W okolicach przyszłego weekendu niewykluczony będzie spływ mroźnych mas powietrza i wystąpienie dwucyfrowych mrozów – nawet w ciągu dnia.

Share
Pogoda. Śnieg wróci do Polski, w drugim tygodniu możliwe ochłodzenie
Pogoda. Śnieg wróci do Polski, w drugim tygodniu możliwe ochłodzenieŹródło: Marcin Szkodzinski / Forum, fot: RM, Marcin Szkodzinski / Forum
d1e41kb

W pierwszej połowie tygodnia obszar naszego kraju dostanie się pod wpływ ośrodka niżowego, który aktualnie zmierza w kierunku Skandynawii.

Już w poniedziałek nad obszar Polski północnej sięgać będzie zatoka niżowa i w ciągu dnia pojawią się tam rozproszone opady śniegu, zaś miejscami na zachodnim Pomorzu deszczu ze śniegiem.

zatoka

We wtorek zatoka niżowa zanurkuje w głąb naszego kraju, a wraz z nią główny front atmosferyczny o charakterze chłodnym.

d1e41kb

W efekcie nad Polskę zachodnią i północną nasuną się frontowe opady śniegu o natężeniu umiarkowanym i na ogół charakterze ciągłym. Najwięcej śniegu do końca dnia spaść ma w województwie zachodniopomorskim i pomorskim, gdzie szczególnie w przypadku zachodniego Pomorza przyczyni się do zwiększenia aktualnie występującej tam pokrywy śnieżnej przekraczającej 20 cm.

Wieczorem front z opadami śniegu przesunie się na wschód. Opady śniegu mają występować w osi od północy przez centrum po południe i południowy zachód. W centrum mogą to być opady śniegu z deszczem.

niz

Nocą z wtorku na środę strefa frontu wciąż będzie aktywna, docierając stopniowo nad wschodnią i południową Polskę. Opady śniegu po północy występować będą szczególnie od Podlasia po Podkarpacie i Małopolskę. W tym samym czasie za frontem chłodnym zacznie spływać niestabilna masa powietrza, co przyczynić ma się do rozwoju lokalnych komórek z chwilowymi, ale intensywnymi opadami śniegu na zachodzie i północnym zachodzie kraju.

d1e41kb

W środę pogoda przywita nas kontynuacją zimowych warunków. W ciągu dnia - na zachodzie, południu, północy, a także w centrum - wędrować będą komórki konwekcyjne z umiarkowanymi i intensywnymi opadami śniegu. Mniej opadów pojawi się natomiast w Polsce wschodniej. W czwartek opady powinny ustępować, choć nadal mogą pojawiać się w postaci rozproszonej i przelotnej.

Pogoda. W drugiej połowie tygodnia możliwy spływ mroźnych mas powietrza

Interesujące prognozy kształtują się nam na drugą połowę tygodnia z naciskiem na weekend.

Modele numeryczne dają pewne sygnały o możliwym nadejściu zimniejszego okresu, który poprzedzony miałby być rozbudową silnego wału wyżowego skierowanego od Półwyspu Iberyjskiego aż po Skandynawię i Rosję. To miałoby otworzyć drogę do wyraźniejszego zejścia powietrza arktycznego lub kontynentalnego, przynosząc całodobowy mróz nad Polską.

wyz

Prognozy wskazują, że szczególnie od piątku do niedzieli w kraju doszłoby do silnego ochłodzenia z najniższymi spadkami temperatury powietrza na wschodzie, północnym wschodzie, południowym wschodzie i południu.

d1e41kb

Temperatury w tych regionach, szczególnie nocą i o poranku, mogą wahać się od -10 do -20 stopni Celsjusza. W całym kraju natomiast panować ma całodobowy mróz, choć ochłodzenie najmniej dotknęłoby zachodniej połowy kraju (w oparciu o aktualne prognozy), gdzie temperatury w ciągu dnia kształtować mają się na poziomie od -3 do -7 stopni.

pogoda

Autorem tekstu jest @meteo.rep z MeteoReporter.pl

Czy ozdrowieńcy powinni być szczepieni? Prof. Simon: "Nie ma przeciwwskazań, żeby podbić poziom przeciwciał"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1e41kb

Podziel się opinią

Share
d1e41kb
d1e41kb
Więcej tematów