Pogoda. Podmuch gorąca idzie przez Europę. Dotrze do Polski i może paść rekord

Pogoda. Podmuch gorąca idzie przez Europę. Dotrze do Polski i może paść rekord

Pogoda. Podmuch gorąca idzie przez Europę. Dotrze do Polski i może paść rekord
Źródło zdjęć: © Pogoda i Klimat | Global Forecast System
Tomasz Molga
20.10.2019 11:26, aktualizacja: 20.10.2019 11:48

Pogoda szykuje wielką dostawę afrykańskiego ciepła w przyszłym tygodniu. Przez kilka dni z rzędu w Polsce mają występować temperatury powyżej 20 stopni C. To może być najgorętsza końcówka października od wielu lat.

- Bardzo ciepła pogoda nasili się w Europie Środkowo-Wschodniej. Lokalnie możliwe będzie prawie 30 stopni C - donosi serwis Severe Weather Europe, zajmujący się doniesieniami o ekstremalnych wydarzeniach pogodowych. Według jego obserwatorów w dniach 21-26 października umocni się wyżowa pogoda. Dzięki wyjątkowo sprzyjającej cyrkulacji powietrza powstanie silny strumień powietrza, który dmuchnie ciepłem z południa kontynentu.

Najwyższe temperatury są spodziewane na Bałkanach (Chorwacja, Bośnia i Serbia), gdzie lokalnie w południe temperatury będą mogły dochodzić do 30 stopni ciepła. Gorący podmuch dojdzie do Polski. Przed nami kilka dni słonecznego i ciepłego babiego lata, które utrzyma się aż do weekendu.

Pogoda długoterminowa. Przez cały tydzień babie lato

W poniedziałek w okolicach Tomaszowa Lubelskiego i Jarosławia temperatura sięgnie 23,5 stopni C.
We wtorek już w całej południowo-wschodniej Polsce temperatury wyniosą około 22 stopni C.
W środę nieco się ochłodzi, 19 stopni C.
Już w czwartek w Rzeszowie i okolicach Krakowa ma być jednak 23,6 stopnia C.
W piątek (25.10) najcieplej w Rzeszowie, Krakowie, Lublinie, znowu powyżej 22 stopni C.
W sobotę (26.10) ponowie około 21 stopni w południowej połowie Polski.

Pogoda na październik. Blisko rekordów

Tyle ciepła zakłada prognoza według amerykańskiego modelu Global Forecast System. Jak na drugą połowę października, takie temperatury oznaczają bardzo wysokie anomalie w stosunku do średniej wieloletniej. Według skrajnych scenariuszy prognozy Severe Weather Europe, zjawiska związane z ciepłym prądem powietrza mogą się nasilić. Wówczas w Europie Centralnej temperatury przekroczą 26 stopni C.

To oznacza, że jesteśmy o krok od historycznych rekordów. Przypomnijmy, że 17 października 2017 roku termometry pokazały we Wrocławiu 26 stopni. Poprzedni rekord ciepła dla tego okresu października odnotowano 1989 roku.

Kilkudniowe okna ciepłej pogody podczas jesieni przewidywali amerykańscy meteorolodzy AccuWeather. Wrzesień i październik opisywali jako miesiące z temperaturami wyższymi od średnich wieloletnich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (264)
Zobacz także