Trwa ładowanie...
d28hvlq

Pogoda na najbliższe dni. Fatalne warunki na drogach. Wraca solidny mróz

W nocy niemal w całej Polsce spadł śnieg lub śnieg z deszczem. Warunki do jazdy są trudne. Ratownicy TOPR wprowadzili czwarty stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Synoptycy zapowiadają, że za kilka dni wróci solidny mróz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na drogach utrzymuje się roztopiony śnieg
Na drogach utrzymuje się roztopiony śnieg (East News)
d28hvlq

Jeszcze 12 godzin temu za oknami regionów południowych oraz centralnych mieliśmy do czynienia z pogodą iście zimową. W Krakowie niemal przez cały wczorajszy dzień padał śnieg. Kierowcy skarżyli się na słabe warunki na drogach.

W Białymstoku sypnęło tyle śniegu, że wprowadzono zakaz wjazdu samochodów ciężarowych do miasta.

Podobnie było m.in w Łodzi, gdzie dość intensywne opady sprawiły powstanie niewielkiej warstwy śniegu na drogach powodując spore utrudnienia. Tymczasem od rana, ani Krakowie, ani w Łodzi śniegu nie ma, a na termometrach mamy odpowiednio w Krakowie +2,6 stopnia oraz Łodzi +3,9 stopnia (dane z 06:00). Najcieplej obecnie jest na Pomorzu Zachodnim, gdzie na termometrach notuje się +7 stopni.

d28hvlq

Wszystko za sprawą przemieszczającego się frontu atmosferycznego o charakterze ciepłym, który przesuwa się nad Polską przynosząc przede wszystkim opady deszczu, ale także ciepłe powietrze znad zachodniej Europy.

W górach nadal pada śnieg. W Tatrach ogłoszono czwarty w pięciostopniowej skali stopień zagrożenia lawinowego. Wyjście na wyżej położone szlaki jest skrajnie nieodpowiedzialne.

W ciągu dnia dostaniemy się w tzw sektor ciepła – Jest to strefa pomiędzy ciepłym, a chłodnym frontem atmosferycznym, gdzie dominuje ciepła masa powietrza. Stąd na termometrach spodziewana maksymalna temperatura poza krańcami Polski wschodniej będzie wynosiła odpowiednio pomiędzy 4 a 7 stopniami. Nie jest wykluczone, że gdzieś na zachodnich krańcach Polski temperatura zbliży się do 9 stopni.

   Twitter
(Twitter)
   Twitter
(Twitter)

Znów wróci ostry mróz

Ocieplenie nie potrwa zbyt długo. Nad Wyspami Brytyjskimi widoczna jest strefa frontu chłodnego, który już pojutrze przyniesie opady śniegu i ochłodzenie. Z uwagi na zwiększoną różnicę ciśnienia, musimy liczyć się po raz kolejny ze wzrostem prędkości wiatru.

d28hvlq

Najmocniej dmuchać będzie na Pomorzu, gdzie spodziewane porywy mogą osiągać 80 km/h. Na nizinach także będzie wiało, jednak siła wiatru będzie mniejsza. Maksymalne porywy mogą osiągać 55 km/h.

Kolejne dni, to prawdopodobna dominacja układu wyżowego znad Skandynawii. Będzie znacznie więcej przejaśnień, wiatr się uspokoi, ale spadnie temperatura. Nocami nad większością regionów spodziewać się można temperatur w zakresie od –2 do –6 stopni. Na pogórzu i w kotlinach spadki temperatury do nawet –14 stopni.

"Bez prądu pozostaje nadal około 1 tys. odbiorców (lubuskie - 331, dolnośląskie - 295, lubelskie - 150, śląskie - 139 i warmińsko - 21). W związku z opadami śniegu droga E77 na Słowacji została zamknięta. Ruch na przejściu granicznym w Chyżnym został wstrzymany" - napisał we wtorek wieczorem Grzegorz Swiszcz, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Pogoda na weekend

W nadchodzący weekend pogodę w Polsce kształtować będzie obszar wysokiego ciśnienia rozciągający się od wyżu znad Skandynawii po wyż znad Ukrainy. Z kierunków północnych napłyną chłodniejsze masy powietrza pochodzenia polarno – morskiego.

d28hvlq

Za sprawą obszaru wysokiego ciśnienia na przeważającym obszarze Polski zapowiada się pogodna i słoneczna aura.

Wyjątek stanowić będzie obszar północno – wschodniej Polski, gdzie będzie się mocnej chmurzyć i od czasu do czasu popada przelotny śnieg, ale i tutaj w przerwach pomiędzy opadami będą pojawiać się przejaśnienia i słoneczne chwile.

W sobotę i w niedziele termometry wskażą od (-1) – (0) st. C na wschodzie i południowym – wschodzie do (+2) – (+3) st. C na zachodzie.
Wiatr także nie będzie już tak dokuczliwy i tylko w północno – wschodniej Polsce będzie jeszcze porywisty do 35 – 30 km/h.

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl.

d28hvlq

Podziel się opinią

Share
d28hvlq
d28hvlq
Więcej tematów