Trwa ładowanie...

Pogoda długoterminowa. Lato zaskoczy temperaturami. Najnowsza prognoza

Kapryśna pogoda wiosną nie napawa optymizmem. A lato już niedaleko. Tymczasem w Polsce zdecydowanie przeważa więcej dni z chłodem i deszczem. Jaka zatem zapowiada się pogoda na lato? Czas poznać tegoroczną prognozę sezonową na drugą połowę wiosny i lato 2021.
Share
Pogoda długoterminowa. Lato zaskoczy temperaturami. Najnowsza prognoza
Pogoda długoterminowa. Lato zaskoczy temperaturami. Najnowsza prognozaŹródło: Pixabay, Fot: pixel2013
d24t7g3

Pogoda długoterminowa. Maj zaskoczy. Idą upały i... burze

Prognozy modeli numerycznych nie pozostawiają już złudzeń. Po zimnym i deszczowym kwietniu pogoda w maju przyniesie odmienną aurę. W kierunku Europy Środkowej będą coraz śmielej rozbudowywać się potężne ośrodki wysokiego ciśnienia. Wyże wędrując nad Europą, zaczną ściągać zwrotnikowe masy powietrza znad Afryki. Jeszcze w pierwszej dekadzie maja możemy liczyć na 3-5 dniową falę upałów, która obejmie całą Polskę. W połowie maja cały kraj czeka poważny atak burz.

Częsta wymiana mas powietrza z wilgotną znad Oceanu sprawią, że dojdzie do gwałtownych zjawisk burzowych. Spadnie grad o średnicy 2-4 cm, a porywy wiatru przekroczą 100 km/h. Druga połowa maja przyniesie więcej dni z temperaturą 20-25 st. C. Przeważnie sporo pogodnego nieba, jeśli wystąpią burze, to głównie o umiarkowanym natężeniu. Chmury burzowe ograniczą swój zasięg do wschodnich i południowych województw Polski.

d24t7g3

Pogoda na lato. Czerwiec z ekstremalnymi upałami?

Prawdopodobnie pierwsza dekada czerwca przynosić będzie jeszcze krótkotrwałe załamanie pogody od niżów przechodzących nad północną częścią kontynentu, wtedy na kilka dni mocniej się ochłodzi i pojawią się nawet opady śniegu z deszczem na Przedgórzu Sudeckim. A jak zapowiada się pogoda na lato? Już w połowie czerwca wyż znad Rosji i stabilne układy wyżowe na zachodzie Europy zablokują niże. Tym samym rozpocznie się napływ gorących mas powietrza do Polski.

Wysoko górujące na niebie słońce na niebie sprawi, że wskazania termometrów podczas fali upałów przekroczą nawet 35 stopni! Lokalnie na zachodzie Polski będzie nawet 37 st. C. Lato w tym roku będą charakteryzować częste burze, które na krótko przerwą fale upałów.

d24t7g3

Pogoda na lato. Lipiec z ulewami. Grozi nam powódź?

Po gorącym czerwcu mogą zostać wspomnienia. Pogoda na lato w lipcu szykuje nam dłuższy czas z pochmurnym niebem i nawalnymi opadami deszczu. Wyże zaczną odpuszczać. Otworzy się brama do przemieszczania się niżów genueńskich w stronę Polski. Olbrzymie ilości wody mogą stanowić poważne zagrożenie hydrologiczne. Jeżeli przejdzie kilka ośrodków niżowych w dość krótkim czasie, grozi nam wylanie rzek i potoków zwłaszcza na południu Polski.

Obszar południowej Polski będzie narażony na duże sumy opadów w krótkim czasie. Temperatury będą raczej poniżej normy. W ciągu dnia na ogół 15-20 st. C. Więcej szczęścia do pogody będą mieć wypoczywający nad Bałtykiem. Bliskość wyżu znad Skandynawii sprawi, że wyjrzy słońce. Temperatura w pasie wybrzeża przekroczy 20 st. C.

Wraz z wiosną powracają groźne pajęczaki. Uwaga na kleszcze

Pogoda na lato. Sierpień najlepszym miesiącem na urlop!

d24t7g3

W sierpniu będziemy w zasięgu potężnego antycyklonu znad Rosji. Zrobi się nie tylko gorąco, ale także słońca będzie pod dostatkiem. Antycyklon będzie praktycznie stacjonował w obrębie Ukrainy i Rosji, nie zmieniając swojego położenia. Napływające zwrotnikowe masy powietrza sprawią, że czeka nas szczyt fali upałów. Pojedyncze dni przyniosą nawet 36-38 st. C przy błękitnym niebie. Masy powietrza napływające do kraju będą suche. Dopiero pod koniec miesiąca wyż odpuści, a jego miejsce zajmie aktywny niż z opadami deszczu. Sierpień zapisze się powyżej termicznej normy wieloletniej.

Tomasz Leszczyński, autor bloga Pogoda w Polsce

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d24t7g3

Podziel się opinią

Share
d24t7g3
d24t7g3
Więcej tematów