Trwa ładowanie...
djbg8jc

Podziemne struktury rosyjskich nacjonalistów

Rosyjscy nacjonaliści przechodzą od
propagowania swoich idei do tworzenia formacji paramilitarnych i
prowadzenia działań zbrojnych - biją na alarm obrońcy praw
człowieka w Rosji.

Share
djbg8jc

Z raportu "Rasizm, ksenofobia, dyskryminacja etniczna i antysemityzm w Rosji", ogłoszonego w tych dniach w Moskwie, a opracowanego przez Moskiewskie Biuro Praw Człowieka (MBPCz) przy wsparciu Unii Europejskiej, wynika, że rosyjscy nacjonaliści mają już pod bronią ponad 50 tysięcy skinheadów. "Łysogłowi" działają nie tylko w Moskwie i Petersburgu, ale praktycznie w każdym dużym mieście.

Według MBPCz, w pierwszej połowie tego roku rosyjscy naziści przystąpili do tworzenia "równoległych struktur władzy" i podporządkowanych im formacji zbrojnych.

W lutym Związek Wojskowo-Mocarstwowy, kierowany przez generała w stanie spoczynku Leonida Iwaszowa wezwał do zakładania "rad kolektywów pracowniczych i wojskowych" z własnymi "organami wymiaru sprawiedliwości" - trybunałami ludowymi.

Inna organizacja nacjonalistyczna - Związek Słowiański, zaapelowała do swoich sympatyków o tworzenie "ludowego ruchu oporu" i kupowanie broni.

djbg8jc

Związek Słowiański poparł Ruch Przeciwko Nielegalnej Emigracji, który rozbił swoje szeregi na pięcioosobowe grupy. Kluczem podziału było "miejsce zamieszkania i posiadanie samochodu". Stronnicy ruchu zostali poinstruowani, "gdzie i jaką broń kupować, a także jakie książki na temat wojny partyzanckiej czytać".

Rekrutacja do organizacji nacjonalistycznych często odbywa się jawnie. Rosyjski Związek Ogólnonarodowy zamieścił we władimirskiej gazecie "Rubież" ogłoszenie o otwarciu "obozu letniego". Jak ustaliło MBPCz, celem obozu było "powołanie do życia struktur o wysokim potencjale mobilizacyjnym". Organizatorzy chcieli to osiągnąć przez "nauczanie sportów walki, religii, podstaw świadomości narodowej, zasad przetrwania w ekstremalnych warunkach i konfliktologii stosowanej".

Z raportu wynika, że w okresie od stycznia do czerwca bieżącego roku rosyjscy skinheadzi zamordowali 10 osób, a pobili ponad 200. W tym samym czasie za przestępstwa na tle nienawiści rasowej w sześciu procesach skazano 21 skinów.

MBPCz zwraca uwagę, że w pierwszym półroczu 2005 roku rosyjscy nacjonaliści dokonali co najmniej dwóch zamachów terrorystycznych - próbowali zabić prezesa koncernu elektroenergetycznego RAO JES Anatolija Czubajsa i wykoleili pociąg pasażerski Grozny - Moskwa.

Przeprowadzili również zmasowany atak hakerski na strony internetowe obrońców praw człowieka i organizacji żydowskich.

Autor raportu - Siemion Czarnyj, zauważył, że przedstawiciele najwyższych władz Rosji regularnie występują z oświadczeniami o niedopuszczalności ksenofobii, antysemityzmu i rasizmu w Rosji. Jego zdaniem, wystąpienia te są jednak ogólnikowe, a dlatego - nieskuteczne.

Jerzy Malczyk

djbg8jc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djbg8jc
djbg8jc
Więcej tematów