Trwa ładowanie...
d2v8bnm
d2v8bnm
sondaż

PO - 38%, PiS - 25%

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w połowie października, wygrałaby je Platforma Obywatelska, na którą zagłosowałoby 38% Polaków. Na drugim miejscu, z 25-proc. poparciem, znalazłoby się Prawo i Sprawiedliwość - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2v8bnm

Na dalszych miejscach znalazłyby się: Samoobrona (7% poparcia) i SLD, na który chce głosować 6% ankietowanych.

5-proc. progu wyborczego nie przekroczyłyby natomiast LPR i PSL, na które oddałoby głos po 3%.

2-proc. poparcie uzyskałaby Krajowa Partia Emerytów i Rencistów oraz SdPl. Po 1-proc. głosów uzyskałyby: Partia Demokratyczna- demokraci.pl, Polska Partia Pracy, Unia Pracy i Unia Polityki Realnej.

d2v8bnm

W wyborach - według CBOS - wzięłoby udział 53% dorosłych Polaków, o 3 pkt. proc. więcej niż we wrześniu.

Sondaż przeprowadzono po zerwaniu koalicji rządzącej i ujawnieniu w programie "Teraz My" w TVN nagrania negocjacji posłanki Samoobrony Renaty Beger z ministrem w Kancelarii Premiera Adamem Lipińskim.

W porównaniu z wrześniem PO zanotowała 9 pkt proc. wzrost poparcia. Jak podkreśla CBOS, notowania PiS spadły w tym czasie tylko w bardzo niewielkim stopniu (o 1 pkt proc. w porównaniu z wrześniem). Według ośrodka, najwięcej na wydarzeniach ostatnich tygodni straciła Samoobrona, która zanotowała spadek o 3 pkt proc.

Poparcie dla Sojuszu i Ligi pozostają bez zmian w porównaniu z ub. miesiącem; PSL zanotował wzrost poparcia o 1 pkt proc.

d2v8bnm

CBOS spytał Polaków, jak głosowaliby w ewentualnych wyborach parlamentarnych, gdyby startowała w nich centrolewicowa koalicja SLD, SdPl, UP i PD. Gdyby taka koalicja znalazła się na liście wyborczej, głosowałoby na nią 8% zdeklarowanych wyborców, czyli nieco mniej, niż na każdą z tych partii oddzielnie (10%).

11% zdeklarowanych wyborców nie wie, na kogo oddałoby swój głos (w porównaniu z wrześniem spadek o 5 pkt proc.).

Sondaż przeprowadzono w dniach 6-9 października na 999-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d2v8bnm

Podziel się opinią

Share
d2v8bnm
d2v8bnm
Więcej tematów