Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
ustawa
04-06-2008 (17:35)

PiS: złożymy projekt ustawy o uwłaszczeniu działkowców

PiS wraca do postulatu uwłaszczenia użytkowników rodzinnych ogródków działkowych. Jak powiedział szef klubu PiS Przemysław Gosiewski, w ciągu dwóch tygodni gotowy ma być projekt ustawy w tej sprawie, przewidujący umożliwienie wykupu działek z bonifikatą do 99% wartości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Projekt ustawy o ogródkach działkowych klub PiS przedstawił po raz pierwszy już w czerwcu ubiegłego roku; projekt zakładał m.in. dopuszczenie istnienia innych poza Polskim Związkiem Działkowców (PZD) stowarzyszeń właścicieli ogrodów działkowych, umożliwienie wykupu ogrodów od gmin z bonifikatą dochodzącą do 95% oraz zastąpienie składki na PZD niższym podatkiem rolnym.

W projekcie, który ma trafić do Sejmu za kilkanaście dni, przewidziano bonifikatę w wysokości do 99% wartości.

Proponujemy bonifikatę, która wynosiłaby do 99%. Działkowcy, często emeryci, płaciliby bardzo niewielkie kwoty, w wysokości kilkudziesięciu złotych dosłownie, w związku z przekształceniem prawa użytkowania działki - mówił Gosiewski.

Jak podkreślił, celem PiS jest przekazanie własności ogródków działkowych działkowcom i trwałe zabezpieczenie, że tam gdzie są ogródki, będą zawsze ogródki. Gosiewski powiedział, że "zabezpieczenie" to polegałoby na uniemożliwieniu zmiany planu zagospodarowania przestrzennego.

Gosiewski powiedział, że przeniesienie ogródków działkowych położonych nawet w centrum miasta w inne miejsce byłoby możliwe tylko pod warunkiem uzyskania zgody działkowców. Miasto mogłoby dogadać się z działkowcami i przenieść ogródki poza miasto, gdyby działkowcy się na to zgodzili - podkreślił.

Projekt będzie też zakładał - jak powiedział szef klubu PiS - likwidację PZD i stworzenie wspólnot działkowców, na podobieństwo wspólnot mieszkaniowych, które zarządzałyby mieniem ogródków.

Gosiewski nie wykluczył także, że PiS zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych. Polski Związek Działkowców to jedyny przypadek stowarzyszenia, które ma zagwarantowany monopol, bo wszyscy działkowcy muszą do niego należeć- powiedział szef klubu PiS.

Obecnie, według danych PZD, istnieje prawie 5 000 rodzinnych ogrodów działkowych; jest w nich ok. 966 tys. zagospodarowanych działek. Zajmują one powierzchnię blisko 44 tys. ha. Właścicielami działek są jednostki samorządowe, skarb państwa, bywa również, że ich stan własnościowy jest nieuregulowany.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.