Trwa ładowanie...
reforma

PiS wycofuje się z tej reformy? Plany zdradzają politycy partii

PiS prawdopodobnie wycofa się z pomysłu ograniczenia kadencji samorządowców - dowiedział się portal PolskieRadio.pl. Do zmiany stanowiska przekonały partię opinie ekspertów. Konstytucjonaliści, z którymi skonsultowano propozycję, stwierdzili, że zostanie ona odrzucona przez TK.

Share
PiS wycofuje się z tej reformy? Plany zdradzają politycy partii
Źródło: PAP
d2uzd0t

- Nie będzie żadnej dwukadencyjności. W tej sprawie są zbyt poważne wątpliwości prawne - wyjaśnia polityk PiS-u pragnący zachować anonimowość. Parlamentarzysta zdradza, że pomysł ograniczenia kadencyjności był konsultowany z ekspertami, a ci wydali opinię, że proponowane rozwiązania zostaną uznane przez TK za niekonstytucyjne. - W Konstytucji jest zapisane, że obywatele mają czynne i bierne prawa wyborcze. Istnieją poważne wątpliwości, że nowa ustawa mogłaby je ograniczyć - tłumaczy. Rozmówca portalu nie wyklucza, że sprawę sondowano również w Trybunale Konstytucyjnym. - Można odnieść takie wrażenie - dodaje.

Podobny pogląd przedstawia znany poseł PiS-u. - Trybunał mógł zasugerować, że proponowane rozwiązania są niekonstytucyjne i dlatego postanowiono się z nich wycofać. Gdybyśmy na siłę przyjęli tę ustawę, a następnie odrzuciłby ją TK, to ponieślibyśmy porażkę - tłumaczy poseł. Dodaje, że sytuacja ta mogłaby mieć też pewne plusy. - To uwiarygodniłoby działania Trybunału, którego pozycja jest obecnie podważana przez niektóre środowiska i opozycję. Nie sądzę jednak, abyśmy zdecydowali się pójść w tym kierunku - wyjaśnia.

Niedawno prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział propozycje zmian w ordynacji - chodzi m.in. o ograniczenie do dwóch kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast; zmiana miałaby obowiązywać już od najbliższych wyborów samorządowych w 2018 r. Jak mówił Kaczyński, ci, którzy mają za sobą dwie kadencje, nie mogliby dalej kandydować na te same stanowiska.

Sondaż: większość Polaków chce ograniczenia kadencji władz samorządowych

Ponad połowa Polaków (51 proc.) uważa, że kadencje wójtów, burmistrzów i prezydentów miast powinny zostać ograniczone do dwóch - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Większość badanych jest również za tym, by zmiany dotyczyły obecnych władz samorządowych.

d2uzd0t

Podziel się opinią

Share
d2uzd0t
d2uzd0t
Więcej tematów