Trwa ładowanie...
dxprwyx
dxprwyx

PiS próbuje szantażować prezydenta Katowic?

Albo startujesz pod szyldem PiS, albo
zapomnij o wsparciu rządu dla Katowic. Tak śląski PiS namawia
bezpartyjnego faworyta w wyborach prezydenta Katowic - pisze
"Gazeta Wyborcza".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dxprwyx

Piotr Uszok rządzi miastem już drugą kadencję. Do tej pory wygrywał wybory na prezydenta Katowic jako kandydat bezpartyjny, cztery lata temu już w pierwszej turze. Nie dał wtedy szans nawet Andrzejowi Sośnierzowi, bardzo popularnemu politykowi w mieście, który niegdyś był w PO, a dziś jest kandydatem PiS na prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Również w tegorocznych wyborach Uszok jest wyborczym pewniakiem - mieszkańcy cenią go, ma opinię dobrego gospodarza. Za jego kadencji zbudowano w Katowicach nowe drogi, remontowana jest kanalizacja, odnawia się zabytkowe kamienice w śródmieściu.

Od kilku miesięcy Platforma i PiS namawiają Uszoka, by startował pod ich szyldem. Nic dziwnego, partia, której udałoby się go namówić na start w jej barwach, mogłaby się potem chwalić, że zdobyła władzę w stolicy Górnego Śląska. Uszok się jednak opiera, chce walczyć o wyborców tylko pod własnym nazwiskiem.

dxprwyx

PiS nie daje za wygraną. Jego działacze mówią, że zrobią wszystko, by przekonać Uszoka do startu w barwach ich partii. Jeśli się nie zgodzi, przygotowali mocny argument.

Inwestycje w mieście zależą od rządu - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" jeden z lokalnych polityków PiS. A Piotr Pietrasz, rzecznik śląskiego PiS, nie pozostawia wątpliwości: Rozumiem, że prezydent Uszok ceni sobie swoją bezpartyjność, ale powinien wziąć pod uwagę argument o inwestycjach.

Informacje o tym, że PiS chce szantażować Uszoka pieniędzmi na inwestycje, dotarły już do katowickiego magistratu. Oglądamy telewizję i zdajemy sobie sprawę, że PiS chce zdominować samorządy. Jesteśmy przekonani, że prezydent sobie z tym poradzi - komentują anonimowo w rozmowie z gazetą katowiccy urzędnicy.

Piotr Uszok nigdy nie należał do żadnej partii. O swoich poglądach mówi: Prawicowe. Wiadomo jednak, że wiele pomysłów Prawa i Sprawiedliwości, w tym ostatnie dotyczące zmiany samorządowej ordynacji wyborczej, bardzo mu się nie podobają.

dxprwyx

Niedawno samorządowcy z Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, której współprzewodniczącym jest właśnie Uszok, ostro skrytykowali PiS-owski projekt zmiany tej ordynacji (chodzi o możliwość tzw. blokowania list). To jaskrawy przykład koniunkturalnego działania wynikającego z aktualnej oceny preferencji wyborczych partii politycznych - stwierdzili samorządowcy.

Uszok zapowiedzi szantażowania go przez PiS komentuje krótko: Kluczowe inwestycje dla stolicy regionu nie powinny być przedmiotem targów politycznych. Powinny zależeć jedynie od rzetelnych i merytorycznych argumentów. (PAP)

Więcej: Gazeta Wyborcza - Jak PiS zdobywa prezydenta Katowic

dxprwyx

Podziel się opinią

Share
dxprwyx
dxprwyx
Więcej tematów