Trwa ładowanie...

Piotr Guział grozi Donaldowi Tuskowi warszawskim Majdanem

Czy Warszawa upodobni się do Kijowa? Burmistrz Ursynowa Piotr Guział ostrzega, że plany Donalda Tuska powołania Hanny Gronkiewicz-Waltz na komisarza stolicy mogą się skończyć "warszawskim Majdanem". Nawiązał w ten sposób do protestów w Kijowie na przełomie 2004 i 2005 roku, które doprowadziły do pomarańczowej rewolucji na Ukrainie i odsunięcia od władzy Wiktora Janukowycza.

Share
Piotr Guział grozi Donaldowi Tuskowi warszawskim Majdanem
Źródło: WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka
d2zrbs1

W oświadczeniu Piotr Guział odniósł się do informacji z wczorajszego spotkania zarządu krajowego, że w razie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz w referendum, premier nie wyklucza powołania jej na stanowisko komisarza w Warszawie.

Burmistrz Ursynowa oświadczył, że byłoby to złamaniem konstytucji, której artykuł 170 stanowi, że "członkowie wspólnoty samorządowej mogą decydować, w drodze referendum, o sprawach dotyczących tej wspólnoty, w tym o odwołaniu pochodzącego z wyborów bezpośrednich organu samorządu terytorialnego".

d2zrbs1

W przypadku decyzji premiera o powołaniu odwołanego prezydenta na komisarza decyzja "członków wspólnoty lokalnej" zostałaby zdeptana i to przez samego premiera Rzeczypospolitej - napisał Piotr Guział. Jego zdaniem, byłby to "przejaw kpiny i pychy, która kroczy przed upadkiem".

Burmistrz Ursynowa wyraził nadzieję, że Donald Tusk nie doprowadzi do tego, by "plac Bankowy stał się, jak niegdyś w Kijowie, gdy zakpiono z obywateli, warszawskim Majdanem z analogicznymi konsekwencjami dla premiera".

d2zrbs1

Podziel się opinią

Share
d2zrbs1
d2zrbs1
Więcej tematów