Trwa ładowanie...
d31bm43

Pierwszy tramwaj na Morenę już pojechał. Od poniedziałku będą kursować na stałe

Warta 116 mln złotych budowa torowiska w kierunku gdańskiej Moreny zakończyła się. Nową trasą przejechał pierwszy tramwaj. Od poniedziałku rozpocznie on regularne kursowanie. Jednocześnie likwidacji ulegną linie autobusowe nr 142 i 183.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pierwszy tramwaj na Morenę już pojechał. Od poniedziałku będą kursować na stałe
(WP, Fot: Tomasz Gdaniec)
d31bm43

- Jak widzicie Polska i Gdańsk nie są w ruinie, jak twierdzą niektórzy. Świadczy o tym między innymi oddanie do użytku tej linii, na którą jeszcze dziesięć lat temu nie było pieniędzy. Jest to nauka dla samorządowców: warto mieć plany w szufladach - mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Nowe torowisko przypadnie szczególnie do gustu osobom, które lubią oglądać świat z wysokości. W najwyższym punkcie, wjeżdżając na estakadę PKM-ki tramwaj znajduje się 11 metrów nad samochodami, jadącymi w kierunku Niedźwiednika. Końcowy przystanek to właśnie węzeł przesiadkowy na nową kolejkę. Tramwaje linii "10" i "12" rozpoczną stałe kursowanie 31 sierpnia, a następnego dnia ruszy Pomorska Kolej Metropolitarna.

Na obu torowiskach trwają ostatnie prace kosmetyczne. Cały czas trwa dostrajanie sygnalizacji świetlnej, aby nowe oznaczenia były kompatybilne ze starszym oznakowaniem. Dodatkowo ZTM uruchomi nową linię tramwajową nr 4. Będzie ona kursować pomiędzy Siedlcami oraz Jelitkowem.

d31bm43

Reorganizacja komunikacji miejskiej nie ominie autobusów. W związku z dublowaniem się tras likwidacji ulegną linie autobusowe nr 142 i 183. Ich rolę przejmą wydłużona linia 184 i częściej jeżdżąca 283.

Budowa rozpoczęła się wiosną 2014 r. Jej koszt to 116 mln zł. Kolejne 23 mln zł miasto zapłaciło za budowę 700-metrowego torowiska na ul. Bulońską. Wyremontowano lub przebudowano całą infrastrukturę: chodniki,drogi rowerowe, sieci kanalizacyjne, skrzyżowania, zatoczki i przystanki autobusowe. Zainstalowano nowe znaki drogowe i dodatkową sygnalizację świetlną.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d31bm43

Podziel się opinią

Share
d31bm43
d31bm43
Więcej tematów