Pierwszy "ślub" gejów w Polsce

W sobotę w Szczecinie odbył się pierwszy ślub humanistyczny gejów w Polsce. Swojego partnera Tomasza poślubił Ryszard Giersz, 25-letni homoseksualista z Wolina, który kilka tygodni temu wygrał głośny proces "za pedała". Obrażająca go w ten sposób sąsiadka musi zapłacić 15 tys. zł zadośćuczynienia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Był to piętnasty z kolei ślub humanistyczny w Polsce. Taki związek nie jest uznawany przez państwo polskie (jak ma to miejsce w wielu innych krajach) i nie niesie za sobą skutków cywilno-prawnych, jest raczej alternatywą dla ceremonii w Urzędzie Stanu Cywilnego, czy w kościele. Płeć partnerów nie jest istotna, gdyż prokreacja nie jest głównym celem zawarcia takiego związku małżeńskiego.

Uroczysta ceremonia odbyła się w trakcie V Festiwalu Racjonalistycznego. Wyraźnie wzruszeni panowie młodzi, złożyli następującą przysięgę: „Ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Ślubuję Ci, szacunek każdej doby, dbałość o nienaruszanie Twojej godności jako człowieka i mężczyzny, oraz staranie, by otaczano szacunkiem naszą rodzinę. Ślubuję troszczyć się o Ciebie, otaczać opieką w każdy czas: w radości, smutku, zdrowiu i chorobie. Ślubuję Ci, iż dołożę wszelkich starań, by miłość nas łącząca rozkwitała na nowo każdego dnia”.

Po przysiędze partnerzy wymienili się obrączkami i podpisali uroczysty akt ślubu. Uroczystość poprowadził założyciel i pierwszy prezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, redaktor naczelny portalu wolnomyślicielskiego Racjonalista.pl Mariusz Agnosiewicz.

Śluby humanistyczne są najdynamiczniej na świecie rozwijającą się formą ślubów, organizowanych przez organizacje humanistyczne na całym świecie. Opierają się na wartościach humanistycznych, takich jak wolność jednostki, równość kobiety i mężczyzny, empatia, zaufanie do ludzi, przyjaźń i współpraca, rozum jako wyraziciel wyjątkowości człowieka, afirmacja tolerancji i różnorodności, wezwanie do doskonalenia się człowieka, kult życia twórczego i etycznego, zaangażowanie społeczne.

Śluby humanistyczne udzielane są także parom homoseksualnym, w części krajów prawo cywilne sankcjonuje homoseksualne śluby humanistyczne. W Polsce śluby humanistyczne zostały wprowadzone w grudniu 2007 r. Od tego czasu nieustannie rośnie ich popularność, a rezerwacje sięgają już 2011 r. Pierwszy humanistyczny ślub lesbijek w Polsce odbył się 2 sierpnia 2008 r.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.