Pięciu migrantów utonęło u wybrzeży Turcji; wśród ofiar niemowlę

• Imigranci utonęli u wybrzeży Turcji
• Wśród ofiar jest niemowlę
• Motorówką płynęli Afgańczycy i Irańczycy
• Łódź zatonęła w środę wieczorem ok. 500 metrów od brzegu
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
KE chce rozdzielić między członków Unii uchodźców, którzy napływają do Europy
KE chce rozdzielić między członków Unii uchodźców, którzy napływają do Europy (AFP, Fot: Aris Messinis)

Pięciu migrantów, wśród nich trzymiesięczne niemowlę, utonęło, próbując dotrzeć do Grecji, gdy ich motorówka przewróciła się u wybrzeży Turcji - poinformowała agencja prasowa Dogan. Dwie osoby uznano za zaginione.

Łódź zatonęła w środę wieczorem ok. 500 metrów od brzegu koło miejscowości Kayalaralti w prowincji Canakkale na północnym zachodzie kraju. Turecka straż przybrzeżna uratowała dziewięć osób i odnalazła pięć ciał. Motorówką płynęli Afgańczycy i Irańczycy; usiłowali dostać się na grecką wyspę Lesbos.

UE zaproponowała w ostatnich dniach Turcji dodatkowe 3 mld euro pomocy, by zahamować napływ migrantów. Zgodnie z planem współpracy, który został wstępnie zaakceptowany w poniedziałek, Ankara zgodziła się, by wszyscy uchodźcy i imigranci docierających nielegalnie do Grecji byli odsyłani do Turcji. Plan zakłada też przyspieszenie procesu liberalizacji wizowej dla Turków i kontynuowanie starań o wznowienie negocjacji akcesyjnych z Ankarą.

Celem współpracy unijno-tureckiej jest zniechęcanie nielegalnych migrantów i złamanie modelu biznesowego przemytników ludzi, którzy organizują im niebezpieczną przeprawę przez Morze Egejskie. Jednak migranci w ostatnich dniach wciąż próbowali nielegalnie wydostać się drogą morską z Turcji.

Ponad 130 tys. migrantów dotarło w tym roku do Grecji z Turcji, która graniczy z Iranem i pogrążonymi w konfliktach Syrią i Irakiem. Około 350 osób poniosło śmierć podczas tej niebezpieczniej przeprawy - wynika z danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM).

Z kolei w Grecji utknęło 35 tys. ludzi, od kiedy Macedonia praktycznie zamknęła swą granicę, próbując zablokować szlak bałkański, którym migranci usiłują dotrzeć dalej na zachód i północ Europy.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.