wojna
28-03-2003 (15:18)

Petelicki: GROM-em należy się chwalić

Dobrze, jeśli politycy chwalą się GROM-em, bo myślę, że większość Polaków nim się szczyci. Z drugiej jednak strony operacje sił specjalnych powinny być objęte absolutną tajemnicą. Kilka miesięcy temu skrytykowałem amerykańskiego admirała, który powiedział, że ma na pokładzie lotniskowca komandosów GROM-u. Uważam, że powinien on zostać za to ukarany - powiedział gen. Sławomir Petelicki, twórca i pierwszy dowódca elitarnej jednostki GROM podczas czatu w Wirtualnej Polsce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gen. Sławomir Petelicki (WP)
Podziel się

Twórca GROM-u wyjaśnił internautom skąd wzięła się nazwa jednostki (Grupa Reagowania Operacyjno Manewrowego). "Przede wszystkim chciałem tą nazwą pokazać, że jednostka ta może zadziałać jak grom z jasnego nieba. Równolegle chciałem uczcić bohatera narodowego, Gromosława Czempińskiego, który dowodził bardzo niebezpieczną akcją uwalniania z Iraku oficerów CIA i DIA w 1990 roku. Po jej zakończeniu USA zmniejszyły polskie zadłużenie o 20 mld dolarów."

Generał Petelicki mówił także o tym, że GROM jest jedyną polską jednostką wojskową, która walczy w Iraku. "Obniżenie pensji żołnierzom, którzy każdego dnia narażają swoje życie jest skandalem, którym powinna się zająć Komisja Obrony Narodowej. Nie może być tak, że mamy ogromne dowództwa, w których siedzą "sztabowcy", a gdy trzeba wysłać kogoś do walki, to jest tylko GROM."

Na pytanie internauty dotyczące jego własnej emerytury generał odpowiedział "Nie chcę publicznie jej podawać, bo tyle wynosi pensja kierowcy w firmie amerykańskiej, z którą aktualnie współpracuję."(iza)

Zobacz także:
**Zapis Czata z generałem Petelickim**

Polub WP Wiadomości