Trwa ładowanie...
d1zx963
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Patriarcha Cyryl na cmentarzu żołnierzy radzieckich

Patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I złożył wieniec na warszawskim cmentarzu żołnierzy radzieckich. Patriarcha zmienił program wizyty, zgodnie z planem na cmentarz miał przyjechać po godz. 16. Na wieńcu jest umieszczony prawosławny krzyż z kwiatów i szarfa z napisem w języku rosyjskim: "Od patriarchy Moskwy i całej Rusi Cyryla".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I
Patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d1zx963

Patriarcha złożył także wieniec na pl. Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich znajduje się przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie i zajmuje obszar 19 hektarów. Powstał kilka lat po zakończeniu II wojny światowej, ma charakter rozległego parku. Spoczywają tu szczątki ponad 20 tys. żołnierzy poległych w latach 1944-1945. Prochy żołnierzy spoczęły w kilkuset mogiłach, tylko część z nich to groby indywidualne.

Wcześniej Cyryl I i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik podpisali wspólne przesłanie do obu Kościołów wzywające m.in. do polsko-rosyjskiego pojednania. Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim.

d1zx963

Sobotę i niedzielę Patriarcha Cyryl I spędzi w województwie podlaskim, uważanym za centrum prawosławia w Polsce. Kulminacyjnym momentem tej religijnej części jego wizyty w Polsce będzie udział w niedzielnych uroczystościach na Górze Grabarce - w miejscu najważniejszym dla prawosławnych w naszym kraju, porównywanym pod względem znaczenia z Częstochową dla katolików.

W sobotę przed południem hierarcha będzie modlił się i spotka się z wiernymi i duchowieństwem w cerkwi Św. Ducha w Białymstoku, uważanej za największą prawosławną świątynię w kraju. Ze względu na tę wizytę, parafia przyspieszyła remont głównego wejścia pod dzwonnicą, uporządkowano teren. Przed świątynią ma stanąć telebim dla tych wiernych, którzy nie zmieszczą się w cerkwi.

W białostockiej katedrze pw. Św. Mikołaja Cyryl I będzie modlił się przed relikwiami męczennika Gabriela. Po obiedzie wydanym przez prezydenta Białegostoku, uda się do pobliskiego Supraśla, gdzie jest prawosławny męski klasztor Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.

Tam modlić się m.in. przy grobie abp. Mirona Chodakowskiego, zwierzchnika prawosławnego ordynariatu WP, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Duchowny pochowany jest w podziemiach głównej monasterskiej cerkwi.

d1zx963

Po wizycie w soborze Św. Trójcy w Hajnówce, zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi będzie witany na Grabarce. Uroczystości Św. Przemienienia Pańskiego rozpoczną się tam w sobotę po południu. Główna liturgia, celebrowana będzie przez patriarchę Cyryla I i zwierzchnika Cerkwi w Polsce metropolitę Sawę. Spodziewany jest udział w tych dwudniowych uroczystościach kilkudziesięciu tysięcy wiernych.

Hierarchowie polskiej Cerkwi oceniają, że w całym kraju jest ok. 550-600 tysięcy osób wyznania prawosławnego. Najwięcej ich mieszka w województwie podlaskim.

Święta Góra Grabarka koło Siemiatycz, z małą cerkwią i żeńskim klasztorem, to najważniejsze prawosławne sanktuarium w Polsce. Tradycja pielgrzymowania w to miejsce sięga 1710 roku. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą i napiją się wody ze źródła, zostaną uratowani od panującej epidemii cholery. Kiedy cudowne uzdrowienia miały miejsce, zbudowano tam kaplicę, a potem cerkiew.

Od tamtej pory datuje się też zwyczaj ustawiania na wzgórzu drewnianych krzyży. Wśród drzew porastających wzgórze stoją ich obecnie tysiące, niektóre źródła mówią o 10 tys. takich krzyży.

d1zx963

Najliczniejsze pielgrzymki zaczęły przybywać na Grabarkę po II wojnie światowej, gdy główne sanktuaria prawosławne (Poczajew, Żyrowice) znalazły się w granicach Związku Radzieckiego.

Rokrocznie dwudniowe uroczystości Przemienienia Pańskiego gromadzą na Grabarce tysiące wiernych. Gośćmi uroczystości bywali w przeszłości najważniejsi hierarchowie Kościoła wschodniego, w tym patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I. Przed rokiem w święcie wziął udział prezydent RP Bronisław Komorowski.

d1zx963

Podziel się opinią

Share

d1zx963

d1zx963
Więcej tematów