Trwa ładowanie...
dm5tlyj

Parlament Europejski. Jest decyzja ws. rezolucji o praworządności w Polsce

Rezolucja ws. praworządności w Polsce i na Węgrzech została poddana pod głosowanie w Parlamencie Europejskim. Głosi ona, że oba kraje nie poczyniły postępów ws. "eliminacji ryzyka naruszenia" wartości unijnych. Rezolucja została przyjęta.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Parlament Europejski. Jest decyzja ws. rezolucji o praworządności w Polsce
Parlament Europejski. Jest decyzja ws. rezolucji o praworządności w Polsce (East News)
dm5tlyj

Za przyjęciem rezolucji zagłosowało 446 deputowanych wobec 178 głosów przeciw. Parlament Europejski wyraził ubolewanie, że kraje członkowskie - Polska i Węgry - nie poczyniły znacznych postępów ws. eliminacji ryzyka naruszenia wartości unijnych.

"Parlament Europejski z niepokojem zauważa, że sprawozdania oświadczenia Komisji i organów międzynarodowych, takich jak ONZ, OBWE i Rada Europy, wskazują, że sytuacja - zarówno w Polsce, jak i na Węgrzech - pogorszyła się od momentu uruchomienia art. 7 ust. 1" - głosi rezolucja.

dm5tlyj

Parlament Europejski. Jest decyzja ws. rezolucji o praworządności w Polsce

Deputowani uznali, że niepowodzenie Rady Europejską w skutecznym stosowaniu art. 7 "nadal podważa integralność wspólnych europejskich wartości, wzajemne zaufanie i wiarygodność Unii jako całości". Wezwali też RE do poszerzenia agendy przyszłych przesłuchań w tej sprawie o nowe wydarzenia. Chodzi nie tylko o ryzyko naruszenia niezależności sądownictwa, ale i wolność wypowiedzi - w tym wolność mediów - wolność akademicką, wolność zrzeszania się oraz prawo do równego traktowania.

Zobacz też: Polska kłótnia w Parlamencie Europejskim. Krzysztof Śmiszek komentuje

dm5tlyj

Komisja Europejska została zaś wezwana do "pełnego wykorzystania dostępnych narzędzi", by zaradzić wyraźnemu ryzyku poważnego naruszenia przez Polskę i Węgry unijnych wartości. Chodzi o zastosowanie przyspieszonego postępowania i wnioski o zastosowanie środków tymczasowych przed Trybunałem Sprawiedliwości.

Godzinę wcześniej ukazał się druzgocący raport Komisji Weneckiej o tzw. ustawie kagańcowej. Eksperci rekomendują polskim władzom odrzucenie jej w całości.

Czytaj też: Nie tylko PiS przeciw rezolucji PE ws. klimatu. Jak głosowali Polacy?

dm5tlyj

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

dm5tlyj

dm5tlyj
dm5tlyj
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów