Trwa ładowanie...
ycipk-jqdvm3
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Parlament Czarnogóry proklamował niepodległość kraju

Parlament Czarnogóry na specjalnej sesji proklamował niepodległość kraju. W referendum 21 maja za niezależnością Czarnogóry od Serbii
opowiedziało się 55,5% głosujących.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Parlament Czarnogóry proklamował niepodległość kraju
(AFP)
ycipk-jqdvm3

Ogłaszam, że parlament Czarnogóry głosował za niepodległością Czarnogóry - oświadczył na sesji po zakończeniu głosowania przewodniczący parlamentu Ranko Krivokapić.

Tym samym licząca 650.000 mieszkańców była jugosłowiańska republika Czarnogóra, położona na górzystych południowych obszarach Półwyspu Bałkańskiego, stała się państwem.

Wraz z proklamowaniem przez parlament w Podgoricy niepodległości Czarnogóry nastąpił ostateczny rozpad Jugosławii. Proces ten trwał od początku lat 90. ubiegłego stulecia.

ycipk-jqdvm3

Proklamowanie niepodległości nastąpiło po tym, gdy przedstawiciel Unii Europejskiej, słowacki dyplomata Frantiszek Lipka, który przewodniczył komisji referendalnej, poinformował zgromadzenie, że większość obywateli Czarnogóry opowiedziała się w referendum z 21 maja za niezależnością od Serbii.

Za niepodległością głosowało 55,5 proc. uczestników referendum; minimalna liczba głosów wymagana do podjęcia decyzji o niepodległości została ustalona na poziomie 55 proc.

Uroczysta sesja parlamentu została zbojkotowana przez przedstawicieli partii, które były przeciwko zerwaniu związku z Serbią.

Deputowani parlamentu czarnogórskiego przegłosowali tekst "Deklaracji niepodległości", który wyznacza jako priorytet dla nowego państwa integrację z instytucjami euroatlantyckimi.

ycipk-jqdvm3

Utworzona w 2003 r. pod presją Unii Europejskiej Serbia i Czarnogóra miała pięciu wspólnych ministrów.

Prezydent Serbii Boris Tadić, zaproszony na sesję parlamentu Czarnogóry, nie przyleciał na uroczystość proklamowania jej niepodległości, tłumacząc się "pilnymi zajęciami", jak głosi komunikat kancelarii prezydenckiej.

Tadić wysłał depeszę skierowaną do wszystkich obywateli Czarnogóry, życząc im pokoju i dobrobytu.

"Z okazji uroczystego proklamowania suwerenności państwowej życzę wszystkim obywatelom Czarnogóry pokoju, stabilizacji i dobrobytu" - czytamy w depeszy.

ycipk-jqdvm3

"Na tej drodze, jak zawsze w naszej historii, Czarnogóra będzie miała w Serbii najlepszego przyjaciela" - zapewnia Tadić.

Związek państwowy Serbii i Czarnogóry w dziedzinie wojskowej przestał istnieć już na kilka godzin przed proklamowaniem niepodległości Czarnogóry. Najwyższa Rada Obrony Serbii i Czarnogóry, kolegialne dowództwo serbsko-czarnogórskich sił zbrojnych, zakomunikowała, że na własną prośbę ustąpił ze stanowiska szefa Sztabu Generalnego generał Ljubisza Jokić i że dowództwa obu armii obejmą prezydenci Serbii i Czarnogóry.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-jqdvm3

ycipk-jqdvm3
ycipk-jqdvm3
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów